Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Pošlete nám ukázku svých pěstitelských úspěchů!

I vaše úspěchy mohou být na stránkách těchto novin, když nám do redakce zašlete nebo osobně doručíte kvalitní fotografie (na požádání vrátíme) s vaším návodem k pěstování. A protože tuto rubriku zavádíme nově, tak uvedu alespoň malý příklad za sebe.

ORCHIDEJE (Orchidaceae)

Jedny z nejkrásnějších kvetoucích rostlin tohoto světa, které jsou obklopeny mýty a falešnými představami, že potřebují pro svůj růst drahé podezřeňové vlákno z Japonska, že jsou parazitické a navíc ještě drahé. Skutečnost je ovšem jiná – dnešní hybridy je možné dostat (alespoň pro náruživé pěstitele) za rozumnou cenu, nepěstují se příliš obtížně a navíc žádná orchidej není parazitická! S koupí první orchideje jsem značně váhala, protože panelákové prostředí jsem považovala pro tyto rostliny za nevhodné, ovšem když jsem ji dostala jako dárek, bylo rozhodnuto. Z odborné literatury jsem se dozvěděla, že Člunatec (Cymbidium) je druh orchideje, který se pěstuje nejsnadněji ze všech. Vyžaduje dostatek světla, ale kvetoucí rostliny nesmíme postavit na silné slunce. Ideální teplota pro pěstování je 10 – 18°C, ovšem pokud rostliny tvoří květenství (což připadá na období podzimu a v té době se v panelových domech, jak sami víte, zrovna moc netopí), pak nesmí noční teplota stoupnout nad 14°C. Zalévat se musí důkladně shora pokaždé, když vyschne substrát. Přihnojovat musíme na jaře a v létě hnojivem s dusíkem, na podzim s draslíkem. Vhodná zemina pro tuto orchidej je složená ze dvou částí rašeliníku a jedné části perlitu s hodnotou pH 6.

Pokud si tedy půjdete koupit orchidej (je možné zakoupit např. ve větších supermarketech, jako je Obi, Hornbach, Baumarkt apod.), vybírejte rostliny, které mají vyrostlá květenství, aby květ vypadal co nejlépe. Nikdy nestavte rostlinu na radiátor nebo poblíž něho, rostliny pokvetou déle, pokud bude teplota o něco nižší než je optimum. Snažte se kolem rostliny udržovat vlhko, a to např. rosením nebo tím, že ji postavíte na větší misku se štěrkem, který budete udržovat stále mokrý. Při přesazování (Člunatec např. na jaře) vyberte květináč, ve kterém je dostatek místa na jeden rok růstu.

Pokud se budete alespoň trochu řídit výše uvedenými radami, měli byste mít každý rok radost z bohatého květenství, což je ta nejkrásnější odměna, jakou si můžete přát.

Tisk Tisk | E-mail E-mail