Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Fotografická výstava „Dalibor Cita a Nepál…“ v rumburské knihovně

rn0503 „Nepál je tu, aby změnil tebe, a ne abys ty změnil Nepál“. V duchu tohoto rčení absolvoval loni děčínský světoběžník Dalibor Cita téměř dvouměsíční putování odlehlým himalájským královstvím. Země, která dala lidstvu dvě velké osobnosti – Buddhu a šerpu Tenzinga – byla donedávna běžným smrtelníkům nepřístupná. Dnes je jediné hinduistické království na světě vyhledávaným cílem vysokohorských výprav.

Dalibor není ani horolezcem, ani milovníkem subtropické fauny, nevyhledává architektonické skvosty, východní filozofii zná z pohledu poučeného laika. …Nepál si vybral jako příležitost zmizet na několik týdnů Evropanům z očí. Nezatěžoval se šetřením, půjčil si moře peněz, sbalil nepostradatelný fotoaparát a vydal se na cestu. Podle vlastních slov si hlavně užíval. Prošel jednu z mnohých turistických tras, hodně fotil, domovem se mu staly zdejší čajovny – lodgie, neunikl pověstnému pokrmu dálbhat. Ohromilo jej hlavní město Káthmándú se svými středověkými trhy. Přečkal monzun, opětovně našel odcizený fotoaparát. Do dnešních dnů si neujasnil, nakolik jsou Nepálci skvělými lidmi a nakolik podlehli moci peněz. Po návratu se ani v nejmenším nepokládá za někoho, kdo je oprávněn rozdávat rozumy. Vůbec nejkomplikovanější je prý sehnat letenku, vše ostatní se poddá samo. Dalibor během své nepálské cesty našel klid a vyváženost.

Letošní výstavní sezóna v grafickém kabinetu Městské knihovny v Rumburku začíná poněkud netradičně. Neobvyklé je téma výstavy i samotná osobnost svérázného tvůrce. Příležitost ke zhlédnutí fotografické výstavy „Dalibor Cita a Nepál…“ máte do 27. března v době půjčovních hodin knihovny. Další informace naleznete na stránkách Městské knihovny.

Tisk Tisk | E-mail E-mail