Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Prevence se musí vyplatit – pozor na lupiče

Blíží se doba hromadných nákupů, velkého shonu a navíc se již velmi brzy stmívá, a tak se vám pokusíme dát několik rad, jak si dát pozor a nevybízet lupiče zbytečně.

Uspání psa

Kdo věří, že jeho domov je bezpečný, protože ho hlídá pes, lupič ho vyvede z omylu. Stačí prostrčit schránkou na dopisy nebo přes plot prášek na spaní zabalený v nějaké psí dobrotě a hlídač v několika minutách spí.

Předstírání známosti

Lupič zazvoní u dveří nebo vás osloví na ulici. Vydává se za bývalého kolegu, vzdáleného příbuzného nebo bývalého přítele vaší dcery. A vy ho pozvete domů.

Sledují vaše termíny

Chodíte například každou středu v 17.00 na gymnastiku nebo v pátek v 19.00 na kuželky? Pozor: zloději mohou vypátrat tyto vaše pravidelné odchody a vaší nepřítomnosti využít.

Pozor na klíče

Jedete s autem do servisu a odevzdáte při tom přebírajícímu celý svazek klíčů? To je nebezpečné, klíče se mohou dostat do nepravých rukou. Pořídit otisk klíče je dnes hračka. A prostřednictvím SPZ se dá vypátrat vaše adresa.

Vyhledávají samostatně bydlící ženy

Žijete v bytě sama? Lupiči očekávají, že v bytě obývaném pouze jednou osobou je málokdy někdo doma. Rada: na štítku na dveřích a v telefonním seznamu uvádějte jen příjmení (pozn.: u Němců je příjmení stejné pro muže i ženu. V České republice by se mělo uvádět Rodina Y., nebo množné číslo příjmení).

Sledují parkování

Parkujete auto vždy na stejném místě? Není-li tam, tak každý lupič ví, že nejste doma.

Páčí sklepy

Sklepní prostory ve vícerodinných domech jsou u zlodějů ve stále větší oblibě. Jednotlivé kóje jsou prakticky nezabezpečené, lupič už z venku vidí, co by se dalo odnést. Kola nebo automobilové součástky se dají okamžitě lehce prodat.

Číhají v obchodech s obuví

Zkoušíte si nové boty, procházíte se v nich a pozorujete je v zrcadle, vaše kabelka leží opuštěna na židli. Je to přímo pozvání pro zloděje ukrást vám klíče a doklady a snadno se dostat do vašeho bytu.

Číhají v šatnách

Kabiny v šatnách sportovních a fitnessklubů jsou pro zloděje pravými nalezišti. Kabelky se často bez dozoru povalují kolem – a pak stačí jeden pohyb ruky a jste bez klíčů a bez dokladů.

 

CO RADÍ KRIMINÁLNÍ POLICIE

Nejlepší ochranou proti vloupání jsou i dnes všímaví sousedé. Ne každý neznámý v místě, kde bydlíte, musí být podezřelý, ale dávejte pozor, když:

na ulici parkují nebo ji několikrát projíždějí auta s cizí poznávací značkou;

neznámí lidé viditelně bezdůvodně čekají na ulici. Může se stát, že hlídkují, je-li vzduch čistý;

někdo v domě s více rodinami zvoní u více partají;

okenní skla v sousedově bytě jsou provizorně zakryta nějakou látkou;

slyšíte zvuky rozbíjeného skla nebo praskajícího dřeva;

v bytě sousedů nepravidelně svítí tlumené světlo.

 

JAK ZVÝŠIT BEZPEČNOST BYTU

Okna: zavírejte je, i když jdete jen na chvíli z domu. Zajistěte okna a prosklené dveře bezpečnostními uzávěry, které spojí okenní křídlo s rámem. Odstranit okenní kliky nestačí, i v takovém případě okno vypáčí i pouhý šroubovák.

Dveře: zajistěte je bezpečnostním zámkem s profilovým cylindrem, vybavte je úchyty do stěn, dřevěnými vnitřními přepážkami nebo zesilte tenké dveře. Zabudujte do nich přídavný bezpečnostní zámek.

Balkon, terasa: namontujte rolovací mříže nebo si pořiďte dveře se zabudovanými mřížemi. Běžné svinovací rolety nepomohou, dají se vysunout nebo vyrvat.

Sklepy, sklepní otvory: zajistit bytelnými kovovými kryty nebo zakotvenými kovovými mřížemi nebo bezpečnostními rošty.

Tisk Tisk | E-mail E-mail