Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Euroregionální ekumenický kruh

autor: Th. Mgr. H. Zimmermannová

Pokoj Vám,

píše se rok 2000. Plni očekávání vstupujeme do nového časového úseku. Politici a hospodářští experti dělají čárku pro nové období dějin. Velkou úlohou začínajícího tisíciletí je a bude „Evropa“. Země našeho kontinentu se budou spojovat. Pro tuto historickou událost neexistuje žádné zkušební období. Tento vývoj, do kterého vstupujeme, se musí podařit tak, aby všem zúčastněným národům Evropy byla zajištěna pokojná a lidsky důstojná budoucnost.

Stavba mostů a silnic či měnová a hospodářská unie jsou pouze jednou částí této cesty do společné Evropy. Tou druhou částí jsou lidé, kteří se musí učit společnému životu přes všechny rozdílnosti. Tuto rozdílnost zažíváme my, kteří žijeme zde v bezprostřední blízkosti trojzemí (PL, CZ, D), na vlastní kůži. Je to region, kde se potkávají tři různě sociálně silné země, které mají zcela rozdílné kulturní a historické kořeny. A samozřejmě jsou spíše podnětem k sociálním a lidským problémům, než aby vedly k pocitu sounáležitosti.

Z pocitu odpovědnosti a starosti o společnou budoucnost tohoto regionu a z pevného přesvědčení hledat nové šance budoucnosti vznikl v roce 1998 Euroregionální ekumenický kruh. Toto občanské sdružení si vytyčilo za cíl spojovat lidi různých konfesí ze všech tří zemí euroregionu – „Dát Evropě duši“. Tento region má v sobě mnoho rozdílností. Snad to jediné, co spojuje větší část obyvatelstva, je právě křesťanství. A toto je šance na hledání společné budoucnosti a odbourávání falešných předsudků a představ. Euroregionální ekumenický kruh zažil v této oblasti v minulosti také pozitivní zkušenosti a úspěchy. V seminářích k aktuálním tématům se scházelo mnoho lidí z Polska, Čech a Německa. Stále více dobrovolných spolupracovníků se hlásí k této jistě nelehké, ale zajímavé činnosti. A za to jsme vděční.

Vyvrcholením našeho snažení bude euroregionální „Den setkaní 2000″ ve dnech 23.6 – 25.6.2000 v pohraničním městě Hrádek nad Nisou. Tento „Den setkání“ je podporován EU programem INTERREG II a je také externím projektem světové výstavy EXPO 2000 v Hannoveru. Hlavním bodem tohoto projektu bude setkávání se kultur a náboženství tří národů. Očekáváme přibližně dvanáct tisíc účastníků.

Tisk Tisk | E-mail E-mail