Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Houbařská sezóna je za dveřmi

autor: M. Havlíček, Rumburk

Trošku nám zapršelo, a tak se dají očekávat první letošní houby. Těmi bývají kováři nebo kolodějové, pro více znalé májovky a hned po nich následují spíše jednotlivě křemenáče, kozáčci a vzácně i pravé hřiby. Houbaření se u nás stalo „národním zvykem“. Vždy, když se rozkřikne, že rostou, je hned les plný houbařů. Ne každý je ale dokonalým houbařem. Tím se stává až po více letech, kdy dokáže tříbit své zkušenosti, kdy dokáže určit, kdy a kde pravděpodobně určitý druh houby najde. Jsou mezi námi na houby téměř „profesoři“, kteří najdou houby skoro vždy – raději se ale neptejte jaké, protože nemusí jít vždy o houby nejznámější. Ale i zkušený houbař se mnohdy zmýlí, nejde-li v pravý čas na správné místo, nebo je naopak velmi překvapen tam, kde houby v ten čas nečekal. Pro příští rok je dobré si zapamatovat místo i dobu, kdy k nálezu došlo.

Kolem hub je stále ještě mnoho záhad a tajů i pověr… Jak rychle houby rostou? Den, týden? Je možné sledovat, jak hříbek roste, anebo mu pohled lidského oka vadí? Rostou houby za úplňku více než jindy? Na mnohé z těchto otázek čeká zvídavý houbař odpověď. Dnes tedy odpověď na některé z nich:

Houba roste velmi nerovnoměrně – podle vlhkosti půdy a vzduchu a podle jejich teploty. Opravdu „jako z vody“ rostou houby dnes již jen zřídkakdy. Tyto vzpomínky máme spíše v paměti z dětství, protože dnes všech hub znatelně ubývá. Sejdou-li se ale kdy ty nejpříznivější podmínky pro růst hub, pak nejspíše se dají houby čekat za vlhkých a teplých bezvětrných dnů, i když vítr dle mé zkušenosti není tolik na závadu (houby dokáží růst i za bouřkového a deštivého počasí).

Odpověď na otázku, jak rychle houba roste? Za půl dne vyroste nová houbička a přes noc vyroste na místě, které jsme předtím pečlivě prohledali, slušná, středně velká houba. Naopak za chladnějšího a suššího počasí rostou houby mnohem pomaleji. Maličký hříbek nezastaví svůj růst proto, že na něm spočinete svým pohledem, ale proto, že plodnice byla slabá a podhoubí nerozvinuté. Ze silného a zdravého podhoubí vyroste houba klidně i pod vašim „dohledem“. Za měsíčných a teplých nocí, které následují po deštivých dnech, rostou houby někdy mimořádně! Pokud ale nebylo předtím sucho. Potom je doba počátku růstu hub delší, a to 2 až 3 týdny. Zatím však není stále prokázáno, zda jde o příznivý vliv měsíčního svitu, či souhrn příznivých podmínek. Jakmile totiž houby začnou růst, rostou i bez měsíčních nocí. Každý druh hub má také rád jiné počasí, a proto je pro nás těžké toto období určit. Podhoubí některých hub je velmi stálé. To platí například o podhoubí hřiba dubového, pečárky, čirůvky májovky, lišek a rezců. Je nutno mít i na paměti, že se změnou porostu se mění i sortiment hub. Hřiba pravého vystřídá třeba suchohřib hnědý brzy poté, co mlází přeroste v tyčovinu a později ve vzrostlý les. Také křemenáče hostí především mladší březové porosty, zatímco ve starších této houby ubývá. I na pastvinách poroste hojnost špiček, pečárek polních (žampionů) jen potud, pokud se tu bude pást hovězí dobytek nebo ovce. Jakmile se po několik let na louce nepase a půda se tedy nehnojí, těchto hub ubývá, až nadobro zaniknou.

Mějme na paměti, že budeme vždy sbírat jen houby, které dobře známe, aby nám houbaření přinášelo vždy jen radost a zpestření jídelníčku. A nebuďme smutní, pokud někdy moc nenajdeme, příště to může být lepší a každý výlet do lesa prospěje našemu zdraví a přidá na dobré náladě.

rn1307_0

„Přežil jsem svou smrt – vypadl jsem z košíku!“

Tisk Tisk | E-mail E-mail