Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kníže Liechtenštejn by se opět divil,

autor: Helena Menšíková

že starobylé ambity rumburské lorety poprvé v historii ožily v těchto dnech nápaditými výtvory dětí základní umělecké školy. Při instalaci výstavy ve východním křídle (podle hlavní silnice a před časem narušené vozidlem TIR) byl s citem a vtipem využit specifický prostor ambitů. Na nevzhledných táhlech, zajišťujících statiku objektu, jsou zavěšeny panely a další výtvarná dílka. Keramika, keramické reliéfy a práce z papíru jsou vystaveny na masivních lavicích, klekátkách i na stěnách. Strohý prostor ambitu ožívá, je ozvláštněn, vzbuzuje příjemný dojem a pohodu.

Každoročně obdivuji na výstavách ZUŠ tvůrčí fantazii, výtvarné zpracování, nápaditost a pestrost prací, jež děti pod vedením svých učitelů, ve výtvarných třídách Pavla Kacafírka a Jitky Dvorské, v keramické dílně Radky Vykusové, vytvořily.

Možná si řeknete, že tak překrásná díla dětí by si zasloužila lepší prostor. Dosud jsme je každoročně obdivovali v domě kultury nebo v muzeu. Přijďte se však sami přesvědčit, jak působivé je spojení historie staré více než 250 let a křehkého umění generace vstupující do 21. století.

Výstava potrvá celé prázdniny. Již nyní se těší velké pozornosti turistů; mnozí postrádají pamětní knihu, své zaujetí a obdiv by rádi zaznamenali.

rn1313

foto: P. Zápotocký ml.

Tisk Tisk | E-mail E-mail