Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Internet přítelem a partnerem ve světě informací

autor: drv

Snad každý v dnešní době slyšel slovo INTERNET. Baví se o něm desetileté děti na cestě do školy, „náctiletí“ u sklenky dobře vychlazeného piva, lidé středního věku při dobrém obědě. Prostě nikdo nemůže být neznalý, neboť je to přetřásáno dnes a denně ve sdělovacích prostředcích, reklamách apod. Ne každý (ač má určitou představu o tom, co internet je) ví, k čemu slouží a jak funguje. Předem upozorňuji, že tento článek je pro laiky a každodenní uživatel by v některých případech mohl být zaskočen při čtení následujících řádek.

Co vlastně je takový internet?
Dá se velmi zjednodušeně říci, že je to několik vzájemně propojených počítačů, v jejichž paměti jsou uložena data neboli údaje. Díky internetu se můžete dozvědět nezměrné množství informací a můžete přitom sedět v klidu a teple své kanceláře. Nemusíte běhat po úřadech, obtelefonovávat informační služby a složitě vysvětlovat, co vlastně potřebujete. Můžete se zde dozvědět, jaké bude počasí, jaké můžete navštívit památky ve svém okolí, jaký formulář musíte vyplnit, když chcete získat cestovní pas, jak se dostanete z Rumburku do „Kotěhůlek“, můžete se seznámit s budoucím partnerem, nezávazně si dopisovat s někým úplně neznámým a dozvědět se spoustu jiných informací. Záleží pouze na Vás, co se chcete dozvědět.

Jak to vlastně funguje?
Jste-li u počítače, který je napojený na internet, stačí zapnout příslušný program a můžete začít. Na obrazovce se Vám objeví nějaká úvodní stránka, přičemž v horní části obrazovky je takzvaný adresový řádek, kde je uvedena „adresa“ stránky, na které se pohybujete. V praxi se adresa převážně skládá ze standardního označení http://www.a jména, pod kterým je vedena příslušná stránka, včetně označení zóny, v níž je vedena (cz pro Českou republiku) např. mesto-rumburk.cz. Pro zjednodušení je zavedena zásada, že všechna písmena názvu jsou malá. Pro pohyb po internetu (WWW) jsou dva základní způsoby. Pokud znáte adresu stránky, kterou hledáte, stačí ji zapsat do adresového řádku: http://www.mesto-rumburk.cz a počítač vyhledá příslušné stránky. Na stránce jsou v některých případech zvýrazněna slova (podtržením či jinou barvou), popřípadě některé obrázky, které můžete kliknutím vybrat. Pak se Vám zobrazí další stránka související s vybraným textem či obrázkem. V případě, že něco hledáte na internetu, je výhodou, když použijete některý z profesionálních vyhledávačů, což jsou stránky specializující se na vyhledávání odkazů pro nejrůznější témata. Nejznámější jsou tuzemské www.seznam.cz, www.redbox.cz a zahraniční www.yahoo.com a jiné. Každý z vyhledávačů má své výhody a záleží pouze na Vás, který zvolíte. Na stránkách vyhledávače je umístěno okénko, do něhož zapíšete Vámi požadovanou informaci a zvolíte >>HLEDEJ<<. Zobrazí se Vám stránka s příslušnými odkazy na stránky obsahující zmínku o zvolené informaci. Ne vždy se však dozvíte okamžitě, co potřebujete, a někdy může být odkazů několik desítek i stovek. V tom případě je můžete zkoušet jeden po druhém, nebo můžete zvolit jiné označení informace, kterou hledáte, ale vše je v praxi a sami poznáte, jak co funguje.

Nezbývá mi než Vám popřát, abyste vždy našli, co jste hledali, a aby se internet stal Vaším přítelem.

Tisk Tisk | E-mail E-mail