Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Návštěva žen z Ebersbachu v Rumburku

autor: Marie Mládková

Stalo se užitečnou samozřejmostí setkávání představitelů měst a obcí z blízkosti hranic České republiky a Německa. Tyto tradice se snaží v poslední době rozvíjet i organizace, které vyjadřují zájmy žen z obou stran hranice. Jsou spíše přátelské než oficiální, ale mohou a již teď začínají být i poučné a užitečné. Před časem navštívily zástupkyně německých žen naše město. Stalo se to na pozvání organizace ČSŽ v Rumburku. Na vysvětlenou, je jedinou organizací v děčínském okrese, která i v současných podmínkách vyvíjí činnost. Německým ženám jsme se při této příležitosti pochlubily rumburskou unikátní Loretou, krásnými prostorami knihovny a německé ženy také navštívily děti v našem dětském domově. Proto se také rozhodly, že přijedou udělat těmto dětem radost mikulášskou nadílkou i se svým vlastním Mikulášem.

My jsme byly hosty žen v Německu v druhé polovině listopadu. Byly jsme překvapeny zázemím, které jejich organizace v Ebersbachu má k dispozici. Je to několik účelně vybavených, prostorných místností po bývalé mateřské školce, kde se ženy různého věku a případně i s dětmi mohou scházet, povídat si a věnovat se různým drobným činnostem. Mohly jsme si také prohlédnout příjemný a účelný dům s pečovatelskou službou. Vytváří dojem pohody a oázy klidu i celým svým okolím. Byly jsme pozvány i do míst, které slouží dětem, a to do základní školy v Neugersdorfu. Jednalo se o základní školu pro děti od 1. do 4. ročníku. Přesto, že je umístěna ve zhruba 100 let staré budově, byla vidět péče o to, aby dětem bylo ve škole dobře – perfektní osvětlení, dokonce malá počítačová učebna a spousta malých a útulných doplňků a úprav.

Německé ženy se nám po dobu našeho pobytu obětavě věnovaly a bylo nám mezi nimi dobře i přes jazykovou bariéru. Se zkušenou a milou tlumočnicí se nám podařilo zmírnit i tento problém. Při tomto listopadovém setkání byla podepsána i dohoda o zaměření dalších vztahů. Pro nás to bude trochu složitější, protože naše možnosti jsou velmi skromné. Vzájemné poznání ve způsobu života může ale být užitečné pro obě strany. Už první kontakty to naznačují. Proto jsme německé ženy pozvaly na předvánoční setkání a budeme se snažit, aby se jim mezi námi v Rumburku líbilo.

Při této příležitosti přejeme našim ženám hezké Vánoce a do roku 2001 zdraví, spokojenost, rodinnou pohodu a těšíme se na spolupráci.

Tisk Tisk | E-mail E-mail