Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nejhlubší údolí světa. Závěť.

autor: Jan Hampl

Filmová projekce pro veřejnost v úterý 27. února 2001 v 16.30 hodin v DK Rumburk

Od devadesátého třetího roku pracuje expediční tým DENALI na velkém vodácko-výzkumném projektu CZECH RAFTING. U jeho zrodu stáli tři muži: Drahomír Streit z Opavy, Robert Kazík z Přerova a Josef Urban ze Zábřehu. Cílem projektu bylo zmapovat největší a nejpopulárnější řeky všech kontinentů. Bohužel hned na první expedici tragicky zahynul Drahomír Streit. Bylo to v jednom z nejhlubších údolí světa, mezi masivem Manaslu a Ganesh Himalu, při světovém prvosjezdu řeky Buri Gandaki.

V roce 1994 se podařilo expedičnímu týmu Denali přepádlovat z Evropy na africký kontinent na raftových člunech. Téhož roku překonával tento tým nástrahy divokých peřejí v americkém Grand Canyonu na řece Colorado. V roce 1995 uskutečnili Josef Urban a Robert Kazík putování po stopách aljašské zlaté horečky a provedli svůj tým napříč nezměrným kanadským kontinentem. Ještě před tím však propluli jako první Češi po vlnách divoké indiánské řeky Tatshenshini, prorážející hradbou pobřežních hor Sv. Eliáše až k hladině Pacifiku. Od té doby každoročně pořádá tým Denali expedice do různých koutů světa. A protože Czech Rafting nebyly jen kilometry napádlované v peřejích, přinesli oba autoři projektu i některé nové poznatky z mnohdy zcela nedostupných míst naší planety. Podíleli se nebo sami natočili některé TV filmy (Ve stínu Hory duchů, V ledovém objetí řeky Tatshenshini, Poslední velké dobrodružství a další). Poslední snímek Závěť a s ním i slide show Nepál – království ztraceného času vznikl v roce 1998. Film ukazuje dramatický návrat na řeku Buri Gandaki po několika letech. Dva přátelé (P. Křížek a Josef Urban) se vrací na místo neštěstí první expedice, aby se znovu pokusili projet horní kaňon řeky a uctili tak památku mrtvého kamaráda. Tento film vznikl v produkci společnosti Denali a je současně poslední zfilmovanou kapitolou české dobrodružné knihy autorské dvojice Urban-Kazík „Nejhlubší údolí světa“. Oba protagonisté vodáckého projektu líčí drsný příběh svého expedičního týmu. Film Závěť byl oceněn v roce 1998 jako jediný český snímek na mezinárodním filmovém festivalu v Teplicích nad Metují.

rn0306

V současné době J. Urban dokončil audiovizi z názvem „Stopy v divočině“ s podtitulem „Ve větru“, věnovanou dramatickému putování po řece Wind a Peel (1999). Zhudebněním básní z kolekce „Romantika“ (1999) nabízí autor zcela jiný pohled na cestování a dobrodružství.

Na vystoupení bude možné zakoupit knihu „Nejhlubší údolí světa“ (cena je 230,- Kč) a básnickou sbírku „Romantika“ za 25,- Kč.

Tisk Tisk | E-mail E-mail