Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Přežily rok 2000

autor: rd

rn0610 Takový je název výstavy fotografií Jaromíra Limra, která je k nahlédnutí v sále a Grafickém kabinetu Městské knihovny v Rumburku až do 13. dubna 2001.

Jaromír Limr, absolvent Střední umělecko-průmyslové školy v Praze, který v současné době vlastní firmu se specializací na sítotisk a reklamu, se věnuje fotografii již od dětství. Od sedmdesátých let jsou veškeré jeho koníčky a aktivity ve volném čase spojeny především s přírodou. Zabývá se botanikou teoreticky i prakticky jako člen Klubu skalničkářů Praha. Přes všechna místa, která autor navštívil (Kamnické a Julské Alpy, švýcarské Alpy, italské Dolomity, bulharskou Rilu a Pirin, ostrov Korsiku a mimo jiných také asijský Ťan Šan), existuje oblast, která vše zastiňuje. Je to České středohoří. Jaromír Limr mapuje na svých fotografiích květenu Českého středohoří již dvacet let.

Po dlouholetých zkušenostech dospěl k zajímavému názoru: „Většinu hor v naší republice jsem navštívil mnohokrát za sebou, v různých časových odstupech. Ve většině případů jsem byl zklamán a často i zdrcen pohledem na pokračující devastaci přírody, vymírající lesy a mizící lokality mnoha vzácných rostlinných druhů, které jsem zde kdysi fotografoval. To však neplatí v případě Českého středohoří. Spoustu vzácných druhů nacházím na stejném místě a vracím se k nim s fotoaparátem již desítky let. S radostí tak mohu konstatovat, že většiny zde zastoupených druhů se nedotkla známá a zneklidňující otázka: Přežijí rok 2000?“

Tisk Tisk | E-mail E-mail