Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburský komorní orchestr nezahálí

autor: Roman Lošťák

Rumburský komorní orchestr při DK v Rumburku se již pilně připravuje na svou 38. koncertní sezónu. Po Vánočním koncertě a tradiční zimní pauze, kdy dirigent a umělecký vedoucí orchestru Miroslav Lošťák připravuje dramaturgii, se začne opět zkoušet. Po třech úspěšných koncertech v roce 2000 v Rumburku a ve Varnsdorfu orchestr připravuje opět Jarní a Vánoční koncert.

Překvapením, které RKO připravil na letošní rok, je koncert nazvaný Rumburský komorní orchestr a mladí muzikanti, který se uskuteční v neděli 8. dubna 2001 v 17.00 hodin v aule rumburského gymnázia a na kterém se představí talentovaní mladí umělci z rumburské ZUŠ. Na programu budou skladby zejména J. B. Foerstra a G. Ph. Telemana, jejichž významné výročí si v letošním roce připomínáme. Je dobré si uvědomit, že mladí žáci ZUŠ mají vynikající a ojedinělou možnost vystoupit s komorním tělesem. Ať už jako členové RKO, nebo jako sólisté. Jejich pocit z hudby a z umění dostává tímto způsobem naprosto jiný rozměr a ocitá se v jiných dimenzích. Přínos RKO ovšem vidím i v dalších oblastech. Orchestr spolupracuje s teplickou konzervatoří, hraje soudobé skladby různých autorů, připravuje výchovné koncerty a dlouhá léta vychovává své nástupce.

Dramaturgie orchestru se nesoustředí jen na pár měsíců, ale plánuje vše s velkým předstihem. Proto už nyní můžeme zmínit, že v roce 2003, kdy RKO oslaví své 40. výročí, bude v Rumburku uspořádán již třetí Národní festival neprofesionálních symfonických a komorních těles. Festival vždy pořádalo Ministerstvo kultury ČR, Okresní úřad v Děčíně, Městský úřad Rumburk a Dům kultury v Rumburku, a tak pevně věřím, že jmenované instituce převezmou záštitu nad touto akcí v roce 2003 znovu. M. Lošťák rovněž plánuje aktualizaci almanachu, který vyšel v roce 1998, vydání CD a ve fázi příprav jsou i webové stránky orchestru. Nezbývá než popřát mnoho zdaru v organizaci těchto projektů jakož i v samotném muzicírování. Tam především.

Autor je šéfredaktorem časopisu  Otazníky – nezávislého občasníku teplické konzervatoře.

Tisk Tisk | E-mail E-mail