Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Nová výstava v muzeu – Trantina 2001

autor: pracovnice muzea

V pátek v 16.00 hodin, po renesančních tancích přednesených hostujícím flétnovým kvartetem ZUŠ Varnsdorf, byla Barborou Hildebrandtovou zahájena výstava tvorby naivního umělce ze Šluknova Ing. Borise Trantiny.

V povědomí veřejnosti je znám více jako pedagog, neboť téměř 40 let působil na lesnické škole. Proslul zájmem o dějiny Šluknova, o místní betlémářství, sám je autorem několika publikací v rukopisech. Sestavil příručku týkající se naivního umění, která dodnes nezapadla.

Trantina pochází z Podkarpatské Rusi, ale s naším krajem je dokonale srostlý. Nechává se inspirovat zajímavými zákoutími, křivolakými uličkami, kostelíky, bývá osloven také náměty historickými, které ztvárňuje s ironickou nadsázkou a humorem. Na výstavě zaujme např. Přetížený Kentaur… Avšak i dobří znalci místních měst mnohdy přesně nepoznávají místa na obrazech, protože svět viděný očima tohoto malíře je mnohem laskavější, veselejší, zajímavější a průzračnější. Ačkoliv se malování věnuje teprve 20 let a tvořit začal v době dlouhodobé pracovní neschopnosti, namaloval více než 1000 obrazů – většinou olejomaleb. Mimo to vyrábí také pajduláky z kobercových trubek a různých rourek. Muzeu věnoval před lety originální betlém, který bývá pravidelně vystavován.

Atmosféra Trantinových obrazů je neopakovatelná a silně podmanivá. Výrazná barevnost, naivní ztvárnění a lyrické či humorné prvky dokonale harmonizují. Kdo jednou navštíví jeho výstavu a otevře se vnímání světa jako autor, nenechá si ujít žádnou z dalších. Nehledě k tomu, že Trantina vystavuje vždy nové obrazy. Náměty jsou tak rozmanité, že každý jistě nalezne, co podvědomě hledá. Malíř se nevyhýbá ani erotice, což jistě také zaujme.

Kdo by si chtěl v rumburském muzeu prohlédnout tvorbu tohoto energického a optimistického umělce, má možnost přijít do 19. května vždy od středy do neděle mezi 9. až 15. hodinou. Těšíme se na Vaši brzkou návštěvu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail