Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Právní poradna

autor: Mgr. Marta Hrubešová, advokátka z Varnsdorfu

S jedním člověkem mám určitý spor. Jedná se o občanskoprávní záležitost. Tento člověk na mě zřejmě v brzké době podá žalobu, přičemž, jak jsem se dozvěděl, má v úmyslu předložit soudu jistou listinu, kterou jsem údajně měl podepsat. Toto já však popírám. Kdo bude muset zajistit znalecký posudek, pokud zpochybním pravost podpisu na listině?
Předpokládám tedy, že se jedná o soukromou listinu. Pokud před soudem zpochybníte pravost svého podpisu na této listině, bude muset, podle soudní praxe, druhá strana prokázat, že jste listinu skutečně podepsal Vy. Druhá strana je tedy zatížena důkazní povinností a důkazním břemenem. Jinak by tomu bylo, pokud by se jednalo o listinu veřejnou (tj. listinu vydanou soudy či jinými státními orgány, notářský zápis apod.). U takovýchto listin se to, co je v nich potvrzeno či osvědčeno, pokládá za pravdivé, pokud není prokázán opak.

Půjčil jsem kamarádovi dost drahé kolo. Poté jsme se pohádali a on mi ho odmítl vrátit. Podal jsem na něj proto žalobu, aby soud rozhodl, že je povinen kolo mi vydat. Asi za dva týdny poté kamarád toto kolo naboural a úplně ho tím zničil. Musím teď vzít žalobu zpět?
Pokud je vrácení kola nemožné, nemůžete uspět se žalobou na vydání věci. Nemusíte ji však brát zpět, můžete svůj původní návrh změnit tak, že budete namísto vydání věci požadovat peněžité plnění jako náhradu škody, která Vám byla kamarádem způsobena.

Tisk Tisk | E-mail E-mail