Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburská vzpoura jako součást historie

autor: pracovnice muzea

rn0908_0 Naše město je neodmyslitelně spojováno s „Rumburskou vzpourou“. Ať jsou názory občanů jakékoliv, je nutné dnes vzpouru vnímat jako součást historie českých zemí a také jako součást vlny odporu v rakousko-uherské monarchii na konci války (Rimavská Sobota, Judenburg, Murau, Pětikostelí, Lublin, Rumburk, Trenčín, Šumperk, Radkersburk, Lučenec, Kielce, Jičín, Kragujevac, Bratislava, Piotrkov). Všechny vzpoury souvisely s návratem rakousko-uherských válečných zajatců z Ruska po podepsání brestlitevského míru 3.3.1918.

Rumburk byl v době 1. světové války městem posádkovým. Ačkoliv zde žilo německé obyvatelstvo, se vzpourou, která vypukla na nádvoří bývalé chlapecké školy 21.5.1918 v 6.00 hod., sympatizovalo. Vzpouru vyvolala hladová strava (20.5. bylo rozhodnuto o dělení kilové veky z osmi na dvanáct dílů), stále nebyl navrátilcům vyplacen žold zadržovaný po dobu zajetí, navíc byli zařazeni do pochodové formace a 6. června měli odejít na italskou frontu. Vojáci 7. čety 3. náhr. setiny 7. střeleckého pluku nastoupili proti rozkazu ozbrojeni, odmítli složit zbraně a uposlechnout svých nadřízených, pokud nebudou splněny jejich požadavky. Ve vypjaté atmosféře byl velitel Klepfer sražen pažbou na zem a začala živelná vzpoura, ke které se přidali i nováčci, ještě v civilu. Vojáci se spojili s některými jednotkami ubytovanými v Horním Jindřichově a Dolních Křečanech, pronikli do skladu střeliva, osvobodili vězně, obsadili poštu, nádraží i budovu velitelství (Střelnici) a sešli se kolem deváté hodiny na náměstí. Ve dvou proudech opustili město směrem na Krásnou Lípu. Část využila vzpoury k dezerci. Kolem půl dvanácté vpochodovali do Krásné Lípy. Skupinka asi 30 mužů zajala vlak, s nímž se dopravila do Jedlové.

Tyto informace prozatím postačí. Protože bychom chtěli uchovat tradici oslav vzpoury a ji samotnou zbavit ideologického zabarvení, zveme všechny srdečně na přednášku do muzea, která se uskuteční 16.5. v 16.00 hod. Přítomni budou i členové Klubu vojenské historie, kteří budou zajišťovat část týkající se uniforem a zbraní. Obsahem bude analýza dosud dostupných materiálů, včetně nových zjištění o tradici „Rumburské vzpoury“ za první republiky a seznámení s průběhem sobotní „Rekonstrukce RV“. Během víkendu 12. – 13.5. bude v muzeu přístupná expozice „Rumburské vzpoury“ s rozšířenou výstavkou, kde bude možné spatřit originály hlášení zemskému velitelství… Doufáme, že se nám podaří utvořit komplexní obrázek o vzpouře, která by neměla zůstat nepovšimnuta. Pro školy, které zareagovaly na nabídku přednášky v rámci projektu „Brána muzea otevřená“, je domluven přesný harmonogram ve dnech 16. – 18.5. 2001.

V sobotu 19. května vypukne na nádvoří ZŠ v Tyršově ulici vzpoura, pouze účastníků bude méně. V rámci plánované „Rekonstrukce RV“ Klubem vojenské historie přislíbilo účast 55 vojáků. Nebudou chybět ani zástupkyně Dámského a společenského klubu, aby korzovaly v dobové módě. Kdo by se chtěl ve městě setkat se vzbouřenci, měl by přijít do vyhražených prostor ZŠ Tyršova v 9.00 hod., dále se nabízí možnost sledovat vojáky, kteří proběhnou ve dvou proudech na náměstí – jeden pěší zónou, druhý přes Dobrovského náměstí. Vojáci se přesunou z náměstí ke Střelnici, kde sídlil důstojnický štáb, poté se vrátí zpět, aby jeden z proudů odešel směrem na Krásnou Lípu a druhý (menší) půjde odpojit telegraf na nádraží. Samozřejmě, že telefon na vojenském velitelství zůstane v provozu, takže v odpoledních hodinách budou vojáci u Boru poraženi (na lesním hřbitově se uskuteční pietní akt u hrobů sedmi popravených).

Do Rumburka se vrátí vzbouřenci včetně svých pronásledovatelů na Oficírský bál (od 20.00 hod. v domě kultury). V neděli je naplánován pietní akt v 11.00 hod. u pomníku za rumburským hřbitovem. Doufáme, že atmosféra dob minulých naplní ulice našeho města a důstojně si tak připomeneme oběti vzpoury, nejen padlé a popravené, ale i vězněné a všechny lidi, kterým válka přinesla nezměrné útrapy.

Tisk Tisk | E-mail E-mail