Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

10 let Rumburských novin

autor: rd

Ukázky ze starších Rumburských novin

Co bylo před námi…

V minulém století vycházel v Rumburku deník s názvem „Rumburger Zeitung“, který pravidelně a rychle informoval o životě ve městě. Na pultech byl také čtrnáctideník „Rumburger Anzeiger“, vydávaný Haasovou tiskárnou. Po poněkud úředním věstníku ONV s názvem „Rumburk“, který vycházel od r. 1946, přišel na řadu týdeník s názvem „Vesnické noviny“, který se v r. 1955 přejmenoval na „Rumburské noviny“. Tyto noviny, které měly celookresní působnost, přestaly, v souvislosti se zrušením okresu v Rumburku v roce 1960, vycházet. Na jaře téhož roku se objevil měsíčník „Současnost“, který bohužel, i přesto, že jeho úroveň byla velmi vysoká, z důvodů finančních, na konci r. 1961 přestal vycházet.

Další noviny se objevily až po dlouhé odmlce v roce 1990. Jednalo se o občasník „Beseda“, který iniciovalo Občanské fórum. Poslední číslo vyšlo v říjnu 1990. Takřka za rok poté došlo k vydání obnovených „Rumburských novin“.

z Rumburských novin (březen 1992) připravila SV.

 

Nastal čas anonymů

Některé jsou hloupoučké a člověk jen mávne rukou a odloží je na místo pro ně určené – do odpadkového koše. Z jiných vane zloba, závist a nactiutrhání, ty patří na stejné místo, jenže adresátovi to nedá a má chuť pisateli napsat pár slov, spíš, aby si ulevil, než aby mu něco vysvětloval. Jenže adresa jaksi chybí. A dialog s anonymem je věc pošetilá. Takže – příště více osobní odvahy, příteli! Vždyť i na podepsaný dopis se lepí jen korunová známka!

Milan Ledvinka

Pozn. redakce:
Časy se nemění, ačkoliv od tohoto článku již uplynulo deset let a na dopisy se již velmi dávno nelepí „jen korunová známka“, anonymy do redakce čas od času dorazí.

Tisk Tisk | E-mail E-mail