Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Podvanácté zahajujeme v bazilice ve Filipově

autor: - me -

Tradici zahajování nové koncertní sezóny a společenské sezóny rumburského domu kultury v duchovním a inspirujícím prostředí poutní baziliky Panny Marie ve Filipově započal v roce 1990 věhlasný varhaník Jaroslav Tůma.

Letos již po dvanácté budou mít milovníci krásné hudby z celého Šluknovského výběžku příležitost při úvodním koncertu prožít mimořádný umělecký zážitek se souborem, který živě a poutavě přibližuje repertoár stojící na počátku veškeré evropské hudební kultury.

SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS, osm mužů, které přivedl ke zpěvu gregoriánského chorálu David Eben, vystoupí s programem CANTUS GREGORIANUS ET ORGANUM. Střídá se v něm gregoriánský zpěv s varhanní hrou opavského varhaníka TOMÁŠE THONA, který se díky dvojímu studiu v Praze a Paříži zasazuje o uvádění francouzské hudby v Čechách – v našem případě „Slavnostní mše pro farnost“ barokního Pařížana F. F. Couperina. Jediná sbírka pro varhany je dílem dvaadvacetiletého autora, který postupně zastává nejvýznamnější hudební posty v tehdejší Francii – varhaníka v pařížské farnosti i Královské kapli ve Versailles a cembalisty mladičkého krále Ludvíka XV. „Autentické provedení slavnostní varhanní mše ve spojení s gregoriánským jednohlasem je jedinečnou ukázkou propojení expresivní barokní nástrojové formy s vokálním odkazem středověkým – pokornou modlitbou.“ Do slavnostní nálady mše, která se provozovala v rámci slavnostních bohoslužeb v kostele Sain-Gervais v Paříži, se budou moci posluchači ponořit v pondělí 24. září v 19.00 hodin. Stane se tak díky vzácnému pochopení saleziánů z rumburské farnosti, kteří filipovskou baziliku spravují, a tradičním sponzorům panu doktoru Lankašovi z Rumburka a firmě SEIDL PIANO, a.s. z Jiříkova. Na dalších pěti abonentních koncertech nové sezóny vystoupí špičkoví umělci zvučných jmen a zazní mnoho krásné hudby.

Tisk Tisk | E-mail E-mail