Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Neznámý August Frind

autor: pracovnice muzea

Pro návštěvníky muzea je do 20. října připravena velmi zajímavá výstava. Jistě již mnozí využili možnosti seznámit se v expozici s tvorbou krásnolipského malíře Augusta Frinda. Výstavní plocha je velmi omezená, depozitář proto skrývá další jedinečné obrazy. Ty jsou nyní na výstavě Neznámý August Frind. Každý má neopakovatelnou příležitost rozšířit si povědomí o záběru Frindovy tvorby, nehledě na to, že Bc. Gabriela Koutová poskytla také materiály týkající se života a tvorby Frinda, které shromáždila pro svou magisterskou práci. Touto cestou bychom jí také chtěli poděkovat.

August Frind bývá označován jako akademik odmítající nové směry. Jsou doloženy neshody mezi ním a nastupujícími umělci nadšenými secesí. Ovšem na naší výstavě se objevují i obrazy svědčící o opaku. Vystaveny jsou obrazy stylově odlišné od převážné části jeho díla. Výstava jistě potěší i děti. Rozměrově velkolepý obraz Divokého lovce z Vlčí hory upoutá stejně jako Barborka sedící na břehu potůčku a naslouchající hudbě trpasličího kvarteta. Mnohé návštěvníky jistě zaujmou vystavené fotografie dokumentující převážně obrazy, které nejsou v majetku muzea. Neméně zajímavé jsou návrhy na vnitřní výzdobu Dittrichovy hrobky z krásnolipského hřbitova, která podlehla zkáze díky nedostatečné údržbě.

Frind se narodil 21.11.1852 v rodině tkalce. Měl tři starší sestry. Dlouho pracoval jako litograf, nejprve u Sadera v rodném městě, později u Götchera v Drážďanech. Jeho mecenášem se stal Karel Dittrich, který mu umožnil od roku 1876 studia na Umělecké akademii v Drážďanech. (Frindovi bylo 24 let a Dittrich byl tehdy o rok mladší.) Několik let po studiích zůstal Frind v ateliéru profesora Pauwelse. Od roku 1886 žil pak v Mnichově.

Frind navrhl znak města Varnsdorfu a znak města Krásné Lípy. Od roku 1912 žil Frind v rodném městě. Při příležitosti 70. narozenin mu Krásná Lípa věnovala čestné občanství a pojmenovala po něm jednu z ulic. Malíř zemřel v noci ze 3. na 4. srpna roku 1924.

Pro rozsah své tvorby je nazýván „Brožíkem Šluknovského výběžku“, jeho tvorba však dosud čeká na odborné zhodnocení. Doufejme, že se tak zanedlouho stane a Frind bude uváděn nejen v německých slovnících výtvarného umění. Výstava je přístupná od středy do neděle v době od 9.00 do 15.00 hodin.

Tisk Tisk | E-mail E-mail