Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

„Zahrádkáři“ oslavili 35. výročí

autor: redakce RN

Český zahrádkářský svaz – ČZS – organizace Dolní Křečany oslavil letos 35. výročí založení. Spolek „Český zahrádkář“ byl založen 1. června 1966. Prvním předsedou byl pan Stanislav Tvrzník a dále bylo navrženo a zvoleno 12 členů výboru. K první dvanáctce a prvním členům přibyli brzy další. Organizace se rozrůstala a s nemenším zdarem pracovala. Mimo běžných schůzí, kterých se tehdy zúčastňovali zástupci MěNV a nyní i MÚ, se pořádaly odborné zahradnické a ovocnářské přednášky, různé zájezdy, oblíbené byly a jsou zábavné akce, např. stavění máje, Mikuláš pro děti. Také se ovšem pilně pracovalo – sušilo se seno (Křečanští bývali nejúspěšnější), sbíraly se kovy, léčivé byliny, králičí kožky atd. Organizace přispívala k zásobování ovocem, vejci, medem, ovčí vlnou a dalšími produkty. Pěknou akcí byla rozkvetlá ulice – snaha o nejhezčí zahrádku.

V roce 1985 získal ČZS svou místnost (bývalý obchod), kterou si členové vzorně upravili. V r. 1986 se ZO Dolní Křečany umístila na 1. místě v okresní soutěži. Pěkné byly zářijové výstavy výpěstků a ručních prací.

Roku 1994 se uskutečnila ku prospěchu křečanské organizace i celého města nová akce KVĚTY RUMBURKA, která se každoročně opakuje a u veřejnosti je velmi oblíbená. ZO ČZS v Dolních Křečanech v současné době sídlí v nové, vlastnoručně vybudované klubovně (s většími akcemi hostuje ve škole). S přibývajícími roky se měnili i předsedové, a tak po panu Ludvíku Antonym (od r. 1994) byl 24. listopadu 2001 zvolen předsedou pan Josef Sýkora, jeden ze zakládajících členů.

V závěru chce ZO ČZS V D. Křečanech poděkovat za spolupráci Městu Rumburk a ředitelce ZŠ v D. Křečanech za pochopení a spolupráci. I my přejeme křečanským zahrádkářům, ať se jim práce daří i v dalších letech.

Tisk Tisk | E-mail E-mail