Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Budeme spolu žít v Evropě

autor: T. Vítová

to je motto, kterým již třetí rok žije Základní škola U Nemocnice a Reálná škola v Leutersdorfu. Před čtyřmi roky se sešly paní učitelka Eva Čáchová a Birgit Koban na týdenním pobytu na Eurohofu v Hainewalde. Tam se shodly na tom, že spolupráce ve formě sportovních utkání a tanečních večírků je zcela nevyhovující. Společně vymyslely a uvedly do života Projekt Rumburk – Leutersdorf. Tak, jak se vyvíjel projekt, postupně měnil i názvy. O rok později se jmenoval Podáme si ruce a dnes Jazyk a setkávání. Podstata ale zůstává.

Děti z vycházejících ročníků obou škol projdou kurzem fakultativní výuky. Na závěr obdrží certifikáty o absolvování kurzu.

Během něho jezdí naše děti do Německa a učí se jazyk i reálie v němčině, zatímco německé děti prodělávají obdobné školení v češtině. Spolupráce se ale neomezuje jen na výuku. Naše děti byly na exkurzi v Drážďanech, německé pak jely do Prahy. Pravidelně se opakují i společné pobyty během jara a podzimu, děti pobývaly na chatě v Jizerských horách nebo na chatě v Nových Křečanech, společně podnikaly výlety k pramenům Mandavy, na Jedlovou, na Tolštejn, společně si prohlédly Rumburk a navštívily i muzeum.

Díky paní Čáchové navázaly spolupráci i pěvecké sbory z obou škol. Náš Čtyřlístek pod vedením sbormistryň Lídy Uhrové a Ivy Šabatové již čtyřikrát koncertoval v Německu, němečtí zpěváci pod vedením Margot Kühnelové vystoupili na naší školní akademii.

26. března přijeli němečtí studenti do Rumburka. Na naší škole byli zařazeni do 9. tříd a celý den se účastnili výuky společně s našimi třídami. Samozřejmě to pro vyučující přineslo práci navíc, protože němečtí studenti neumějí zase tak dobře česky. Proto jim naši učitelé připraví práci, která odpovídá jejich znalostem. Do některých hodin se spolu s dětmi zapojily do výuky i obě německé učitelky. Stejným způsobem se účastní výuky i naše děti v Německu.

Na konci loňského školního roku byli naši žáci pozváni na školní slavnost do Leutersdorfu, kde dostali certifikáty. Vystupoval tam také náš sbor.

Spolupráce je tedy pestrá. Podporu má tato zajímavá činnost jak u vedení naší školy, tak také u Města Rumburku, od kterého ve formě grantu dostala i finanční podporu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail