Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vzpomínky na léta zakončená dvojkou

autor: - zb -

Rok 1862 byl zvláště významným pro evangelický kostel na Krásnolipské ulici. 7. května tohoto roku byl zasvěcen hřbitov kol kostela a 8. července zvony, z nichž jeden byl darován vnučkou exulanta ze 17. století. Konečně 12. října byl kostel za velké účasti občanů vysvěcen (z pamětního materiálu darovaného pí Syrovátkovou).

Města se také týkala řada dat roku 1872. 7. prosince vyjel poprvé vlak Rumburk – Jiříkov, 12. prosince Rumburk – Šluknov. Byla otevřena tkalcovská škola jako šestá po Vídni, Brně, Liberci, Bielsku a Aši. 25. ledna 1872 se konala v Hamplově hostinci ustanovující schůze Dělnického vzdělávacího spolku v Rumburku. Od 1. května téhož roku měl spolek vlastní podpůrnou pokladnu. 23. února 1872 obecní zastupitelstvo rozhodlo o zavedení plynárny. Od velikonoc tohoto roku existovala ve městě Evangelická škola.

Roku 1882 byl zbudován hřbitov v Horním Jindřichově a konečně r. 1902 vybudována Křížová cesta na Strážném vrchu. 28. října byla dána do provozu železniční zastávka v Dolních Křečanech.

Ráda bych vzpomněla na lidi, kteří sice do Rumburka nepatřili, ale které jsme měli rádi a jejich přičiněním jsme prožili mnohou hezkou chvíli. V březnu 1892 se narodil autor milého díla „Bylo nás pět“ Karel Poláček, r. 1912 se narodila herečka Jiřina Štěpničková a r. 1922 veselá, sympatická představitelka mnohých dívčích rolí Nataša Gollová.

Tisk Tisk | E-mail E-mail