Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburské muzeum oslaví 100 let

autor: pracovnice muzea

Příprava Jarních slavností je v plném proudu a rumburské muzeum rozhodně nezaostává. Důvodem nejsou pouze městské slavnosti, ale především kulaté výročí této instituce. Dne 15.5.2002 uplyne neuvěřitelných 100 let od založení rumburského muzea Humboldtovým spolkem.

V muzeu došlo v posledních letech k celé řadě změn. Budova prošla náročnou rekonstrukcí. V červnu tohoto roku započnou další práce – oprava oplechování, adaptace přízemku a výměna sklepních oken. V loňském roce byla zadaptována muzejní knihovna a nově vymalována výstavní síň.

Důstojné připomenutí velkého výročí zajistí v pátek 17. května badatel, skladatel a dirigent Igor Heinz s komorních souborem Capella adjuvantes. V minulém čísle Rumburských novin byl zveřejněn i program vystoupení, které začíná v 18.00 hod.

Také členové Klubu vojenské historie z různých měst republiky přispějí ke slavnostní atmosféře v expozici muzea. Pokud máte zájem o prohlídku muzea bez průvodce a bez časového limitu, bude pro vás páteční odpoledne tím, co hledáte. Vojáci v dobových uniformách se vám mohou stát průvodci na cestě poznání. Rádi zodpoví dotazy týkající se jejich náročného koníčka. Jak již bylo v tisku zmiňováno, začátek tzv. „Živých obrazů v muzeu“ je stanoven na 16.00 hod. Ovšem kvůli nesnadnému spojení dorazí někteří vojáci i později.

Na sobotu 18. května je připraven také volný vstup do muzea u příležitosti Mezinárodního dne muzeí. Ovšem je nutné dodržet pevnou vstupní dobu v 9.00, 11.00 nebo 13.00 hodin. Výstavní činnost tvoří nedílnou součást práce v muzeu. Při příležitosti oslav bude odhalena malá výstavka s názvem „Sto let muzea slovem a obrazem“. Většina výstav v našem muzeu má vztah k regionu. Prezentována je přednostně tvorba místních umělců a témata z místní historie. Velký úspěch slaví tradiční vánoční výstava betlémů. Také věrný vystavovatel, naivní umělec Ing. Boris Trantina ze Šluknova vždy nalezne své diváky. Famózní úspěch měla výstava květinových stromků Marcely Ulmannové. Umělecká agentura Otty Lokaje připravila atraktivní výstavu „Čeští výtvarní umělci v muzeu“. Otta Lokaj zdarma zprostředkoval besedu s herečkou Květou Fialovou, která si svým osobním kouzlem obecenstvo podmanila.

Pouze skalní příznivce přilákaly výstavy „Dopravní nehody na Šluknovsku“, stejně jako „Rumburk na dobových dokumentech“. Zájem o určité téma se nedá předpovědět. Např. letní výstava „V zajetí módy“ z depozitáře muzea a soukromých sbírek znamenala prohloubení spolupráce s Dámským historicko-společenským klubem. Tradiční výstava betlémů byla v loňském roce obohacena o díla členů regionální pobočky Českého sdružení přátel betlémů, která byla v září 2001 ustavena. Díky pochopení sponzorů bylo možné u příležitosti oslav sta let realizovat v muzeu výstavu porcelánových panenek Anny Šlesingerové, která potrvá do 2. června 2002.

rn0907_0

Textilní továrna na zpracování lnu, příze a bavlny Johan Föerster kolem r. 1880. Dnes budova muzea v Rumburku.

Tisk Tisk | E-mail E-mail