Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Čtvrtá spolková výstava v muzeu

autor: pracovnice muzea

V sobotu 15. června úderem třetí hodiny odpolední byla v muzeu zahájena slavnostní vernisáží již čtvrtá výstava Spolku přátel umění v Rumburku prezentující tvorbu třinácti místních umělců. Spolek byl zaregistrován v roce 1998. Do té doby probíhaly výstavy pod patronací domu kultury. Tvůrci různých oborů se neformálně setkávají od roku 1986. Za tento dlouhý čas již někteří ze spolku odešli, jiní nastoupili na jejich místo. Přátelskou atmosféru podtrhlo také vystoupení kytarového souboru žáků ZUŠ ze třídy Petra Vility, za které bychom chtěli i touto cestou poděkovat.

Letošní výstava je námětově velmi pestrá a pro návštěvníky přitažlivá. Dokazuje, jak široký je tvůrčí potenciál spolku. Většina autorů nevystavuje poprvé.

Při vstupu do výstavní síně návštěvníky upoutá tvorba Barbory Štísové, absolventky Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze, která pracovala jako restaurátorka. Na výstavě se objevují její tradiční podmalby na skle a naivní obrázky malované na dřevo. Pozornost upoutají jemné a snové precizní práce Zdeňky Ondrušové, ředitelky rumburské farní charity. Zdeňka Ondrušová vystudovala Uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Jablonci nad Nisou. V domě dětí a mládeže je známá jako vedoucí výtvarného oboru. Neznámá není ani tvorba Květoslava Stehlíka, který se rozhodl   opět vystavovat své práce z Hebelu. Většina návštěvníků si však spíše vybaví jeho betlémové figurky nebo sbírku betlémů. Svým koníčkem si krátí každou volnou chvilku, protože poptávka po jeho výrobcích je nesmírně široká.

Další vystavovatelkou je Marcela Ullmannová, která si připravila „kvarteto“ z přírodnin, příznačně nazvané Z kolekce hudební. Její symbolické dekorativní předměty si prohlédneme ve výstavní síni muzea od září tohoto roku. Připravuje se výstava nazvaná Zastav se, člověče, podruhé, kde představí své umělecké fotografie také Jiří Stejskal. Váš zájem rovněž přiláká tvorba amatérského řezbáře Jiřího Martínka, který vystavuje řadu žánrově různých betlémových figurek nepostrádajících vtip. Ačkoliv je civilním povoláním plynárenský technik, tvary ve dřevě vidí stejně jako kdysi da Vinci. V muzeu byly vystaveny práce s velikonoční tématikou, dnes se vrátíme do doby vánoční. Precizně zpracované umělecké krabice Jolany Uhlířové nás přivedou i k dalším dílům. Tato výtvarnice z Velkého Šenova se zatím prezentovala jako malířka. Na této výstavě si prohlédnete i dílka keramická. Autorka je v Rumburku známá díky vánočním trhům na faře, kde dokazuje své umění perníkářky. Ivana Doležalová vystavuje v muzeu vůbec poprvé. Pracuje jako učitelka na ZŠ U Nemocnice a kolorované kresbě se věnuje od roku 1999. Vystavuje obrázky s motivy Rumburka a okolí. O jejím vztahu k přírodě vypovídá i nálada, kterou obrázky vyzařují. Měkké oblé tvary a pastelové odstíny působí uklidňujícím dojmem.

Neznámou není rozhodně tvorba Michaely Leberové, která se věnuje od roku 1998 keramice. Hlína se stala již jejím osudem. Milovaný koníček se proměnil v tvrdou řeholi a vypalovací pec v každodenní pomocnici. Ač je dnes velmi obtížné uživit se výtvarným uměním, Michaela Leberová dokazuje, že správná cesta přináší ovoce. Její netradiční kachle inspirované motivy z bible, symbolické stromky a ptáčata mnoha podob neuspokojují poptávku. Sestry vystavující malované hedvábí jsou v muzeu hosty poprvé. Zdenka Jobová z Chřibské vystudovala sklářskou školu v Železném Brodě a kromě malovaného hedvábí vystavuje také moderní obrázky a netradiční dárkové krabičky. V originální kompozici prezentuje své malované hedvábí také Jana Drdová. Šátky se objevily poprvé na vánočních trzích. Tato umělkyně je známá spíše v souvislosti s pravoslavným kostelíkem sv. Jana Křtitele na Strážném vrchu. Místo vzkvétá díky její péči a starostlivosti a teprve nyní získává důstojný ráz, jaký mu náleží. S povoláním jejího manžela souvisí jistě také malba ikon.

Hanka Dvorská, která patří mezi nejmladší členky spolku, vystavuje pravidelně. Své široké zájmy musí v současné době přizpůsobit náročnému studiu stavební fakulty ČVUT. Věrna rodinné tradici vystudovala Uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově. Malování se věnuje od dětství. Známe ji také jako malérečku kraslic, stejně jako autorku zdobených perníčků. Na výstavě rovněž nechybí fotografie. Umění fotografie černobílé i barevné si osvojil Zdeněk Šeda. Kouzlu vidět svět očima fotografa propadl před více než třiceti lety a s jeho dílky se můžeme setkat v novinách či publikacích. Jeho poslední prezentací byla výstava v Galerii na schodech v domě kultury.

Poprvé vystavuje své luxusní krejčovské panny Josef Slavík. Tohoto mistra svého oboru netřeba představovat. Výloha jeho uměleckého čalounictví láká oko kolemjdoucích. Řemeslo se mu stalo celoživotní láskou a jeho zručnost je známá i v zahraničí. Pracoval pro Národní divadlo, Obecní dům v Praze, zámek v Nelahozevsi atd. Je schopen vykouzlit stylový nábytek ze zničeného torza při zachování nároků, které si oprava starožitnosti žádá.

Nezbývá než vše uzavřít výzvou - přijďte se přesvědčit, co někteří lidé dokáží vytvořit. Umělcům přejeme, aby se tvorba stále dařila, přinášela prospěch a potěšení a divákům pěkný zážitek.

rn1311_0
foto: P. Zápotocký

Tisk Tisk | E-mail E-mail