Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jak a kdy tleskat

autor: Roman Lošťák, dipl. um.

rn1313_0 Rád bych reagoval na článek „Základní umělecká škola Rumburk uspořádala dva koncerty“, který vyšel ve dvanáctém čísle Rumburských novin dne 20. června 2002.

Pisatelka, která se bohužel nepodepsala, v něm reagovala na závěrečný koncert absolventů základní umělecké školy a na koncert učitelů. Z článku jsem nabyl dojmu, že se pisatelce oba koncerty líbily a že dokázala ocenit výkony účinkujících. Co mě ale zarazilo, bylo to, co se autorce příspěvku na koncertech nelíbilo. V článku napsala následující. Cituji: „Jen nám všem bylo líto, že jsme potleskem nesměli vyjádřit, co a jak moc se nám líbí, tleskat nám paní učitelka, která koncert uváděla, dovolila až na závěr každého vystoupení“.

A já se ptám: „Co je na tom špatně.“ Pisatelka zřejmě na mnoha koncertech nebyla, jinak by se totiž nemohla pozastavit nad touto základní a společenskou samozřejmostí. Na koncertech se totiž běžně tleská až po celém výkonu interpreta, kromě sólového recitálu, který je v tomto výjimkou. Nehledě na to, že spousta skladeb je tvořena několika větami (částmi), které tvoří jeden celek. Nechci ani domyslet jak nevkusný a pro interpreta soustředícího se na výkon nepříjemný by byl potlesk po každé části skladby.

Potlesk je pro interpreta věc nesmírně důležitá a samozřejmá, ale musíme vědět, kdy tleskat. V tomto směru bych autorce článku doporučil návštěvu některého z koncertů, kterými provází pan prof. Theodor Vtípil. Za ta léta, po která zde ve Šluknovském výběžku koncerty uvádí, je totiž široká posluchačská veřejnost v této věci, jistě i díky panu Vtípilovi, značně nad věcí.

Tisk Tisk | E-mail E-mail