Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Okénko do Lužické nemocnice

autor: Dr. Karbula

K problematice lékařské služby první pomoci

Tolik diskutovaná problematika lékařských pohotovostí dostala v našem městě nový náboj. Od 1. července má dojít ke zrušení pohotovosti v Rumburku a zůstanou pohotovosti ve Varnsdorfu a ve Velkém Šenově. Tato skutečnost je důsledkem nedostatku financí ve zdravotnictví, ale současně nutno říci, že pohotovostí v té podobě, jak funguje v naší zemi, není ve světě mnoho, protože jinde už přišli na to, že lze peníze využít lépe.

Naše veřejnost se prostě musí smířit s tím, že banální potíže se zdravím se neřeší na pohotovosti nebo dokonce voláním sanity. Problémy, jako několik hodin trvající teplota, klíště na zádech, kopřivka po jahodách nebo týdenní bolest břicha bez akutního zhoršení prostě na pohotovost nepatří. S politováním musím konstatovat, že takové „zásadní choroby“ tvoří většinu případů na dětské pohotovosti a podle diskuzí s kolegy „dospěláky“ je situace u nich obdobná. Já osobně zrušení pohotovosti proto nepovažuji za problém. Přiznávám, že moje mínění je do jisté míry ovlivněno situací v sousedním okrese. V České Lípě došlo během minulého roku k radikálnímu zrušení pohotovostí a nic hrozného se nestalo. Laická veřejnost se prostě bude muset trochu více starat o to, aby se naučila zvládat jednoduché zdravotní problémy. Většina žen asi nechodí s utrženým knoflíkem ke švadleně a v každé domácnosti je nit a jehla. Ale naneštěstí ne v každé domácnosti je paralen nebo brufen na teplotu nebo bolest hlavy. Nám zdravotníkům je jasné, že by stačil poplatek a lidí na pohotovost by chodilo méně, ale politická garnitura, hlásající všechno všem a zadarmo, toto nepřijme.

Bohužel mám z celé události jiný nepříjemný pocit. Hrozí, že když nebude v Rumburku pohotovost, napadne možná někoho dojít si do nemocnice, kde přece pořád nějaký doktor je. A to je to, k čemu nesmí dojít a proti čemu budu všemi prostředky bojovat. Lékař, sloužící na oddělení, zodpovídá za pacienty, kteří se v nemocnici léčí v drtivé většině z chorob podstatně vážnějších, než jsou virozy nebo štípnutí vosou. A tudíž lékař z oddělení nebude suplovat „třídící hlídku“ a oddělovat „zrno od plev“. Na to je skutečně určena pohotovost, a proto bohužel ti, kteří se bez pohotovosti neobejdou, si budou muset do toho Varnsdorfu prostě dojet nebo si zavolat návštěvní službu. Tak jako všechno ostatní, i zde samozřejmě neplatí nic na sto procent a člověk se zlomenou nohou půjde samozřejmě rovnou na chirurgii. Současně nadále platí, že u stavů, kdy jsou ohroženy životní funkce, je volána rychlá lékařská pomoc (RLP). Ale ti, kteří si myslí, že penicilin na angínu jim předepíše v sobotu odpoledne v Podhájí paní primářka Vaňková, rovnou varuji, že se tak nestane.

Asi tyto řádky nezní moc libě, ale nemohu jinak. Věřte, že první malér na oddělení, způsobený tím, že lékař nebyl na oddělení a na ambulanci ošetřoval spálená záda z koupaliště, se nám vrátí jako nůž do zad. A tomu chci zabránit. A proto budeme důsledně trvat na tom, že do nemocnice se v mimopracovní době chodí pouze s doporučením od jiného ošetřujícího lékaře. Suverény rovnou upozorňuji, že všichni zaměstnanci budou důkladně poučeni a obměkčit je považuji za vyloučené.

Omlouvám se za možná příliš ostrý tón, ale pro nás je hlavním úkolem starat se o pacienty v nemocnici. A až bude někdo z vás naším pacientem, byl by jistě nerad, kdyby jeho lékaře rozptylovali kolemjdoucí s aftem na jazyku.

Závěrem vám přeji hezké prázdniny, málo úrazů při dovolených a pokud budete na zájezdu v cizině, podívejte se, jak je v té zemi organizovaná lékařská pohotovost. Uvidíte, že i zbylé dvě ve výběžku jsou něco navíc.

Tisk Tisk | E-mail E-mail