Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Koncertní sezóna 2002/2003

autor: rd

Dům kultury a kruh přátel hudby v Rumburku

16.9.2002 v 19.00 hod.
Moskevský patriarchální sbor DREVNĚRUSSKIJ RASPĚV

rn1412_1

Zahajovacím koncertem nové sezóny se poprvé oficiálně připojujeme k Festivalu duchovní hudby Česká Lípa 2002, nad nímž převzala záštitu Nadace manželů Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Mužský sbor, který založil Anatolij Grinděnko v roce 1983, byl roku 1991 vyznamenán řádem Ruského palestinského spolku v Jeruzalémě. Francouzské nakladatelství OPUS 111 natočilo se sborem 13 CD (10 světových premiér), za něž získalo nejvyšší ocenění hudebních kritiků. A. Grinděnko přibližuje působení sboru: Směřujeme k oživení starobylých tradic ruského liturgického zpěvu, nesmírně tajemného a doposud málo probádaného. Uslyšíte ho v první části programu, druhou část věnujeme dílům ruských skladatelů. Filipovský koncert skýtá jedinečnou a neopakovatelnou příležitost k nejhlubšímu zážitku.

21.10.2002 v 19.30 hod.
Jaroslav TŮMA

rn1413_0

V Hudebních rozhledech nás zaujala fotografie z únorového křtu nového CD Jaroslava TŮMY J.S. Bach „Temperovaný klavír“ a inspirovala nás k opětovnému pozvání tohoto vynikajícího mistra hry na varhany a kladívkový klavír. Tentokrát k nám přiveze klavichord a cembalo, které také bravurně ovládá. Klavichord firmy Klop z Nizozemí získal v roce 1986 za vítězství ve varhanní a improvizační soutěži v Haarlemu. Kopii originálu cembala z Bachovy pozůstalosti v Eisenachu od anonyma z 1. pol. 18. století postavil Fr. Vyhnálek z Hovorčovic. Jaroslav Tůma bude koncertem i provázet a s oběma nástroji nás blíže seznámí.

25.11.2002 v 19.30 hod.
Vladislav BLÁHA / Jaroslav SVĚCENÝ

rn1414_0

Vladislav BLÁHA Předseda České společnosti klasické kytary a profesor Konzervatoře Brno inspiroval 27 hudebních skladatelů 16 zemí světa ke kompozici děl, která mu byla věnována. Zmiňme nedávné zajímavé dedikace. Suita „Moraviana“ z r. 2001 Johna W. Duarteho je součástí posledního CD prof. Bláhy z děl známého britského autora. Exponovanou skladbou Američana Rexe Willise z ledna 2002 inspirovanou záříjovou tragédií „Spirit of Friendship“ uvedl interpret ve světové premiéře v březnu v Dalasu. Brilantnímu zástupci české kytary věnoval svůj mezinárodní hit „Usher Waltz“ i N. Koškin. Uslyšíme jej v programu.

rn1415_0

Jaroslav SVĚCENÝ V encyklopedii DIDEROT je uvedeno: „Jaroslav Svěcený (nar 8.12.1960), český houslista. Zasloužil se o znovuobjevení houslových skladeb Antonína Rejchy, které nahrál na gramofonové desky.“ Na pozvánce jeho posledního rumburského koncertu (21.3.1988) je právě u Rejchových skladeb uvedeno: „světová premiéra“. Od té doby urazil populární houslista, žák V. Snítila, značný kus cesty. V létě dotočil s Virtuosi Pragenses televizní projekt o slavných pražských houslistech, na podzim pojede s Petrem Maláskem a sólisty ND do Jordánska. Na listopadovém koncertu pro deset strun budeme moci posoudit jeho vlastní skladby.

20.1.2003 v 19.30 hod.
ČESKÉ ŽESŤOVÉ KVINTETO

rn1416_0

České žesťové kvinteto působí na koncertních pódiích více než 20 let a jeho členové jsou předními hráči pražských orchestrů a hudební pedagogové. Díky aranžérskému umění prvního trombonisty orchestru Národního divadla Ladislava Obcházela si soubor vytvořil zcela originální repertoár. Koncerty kvinteta se vyznačují technickou brilancí a nezaměnitelnou zvukovou barevností. Soubor uvede skladby převážně českých autorů od baroka až po současnost.

17.2.2003 v 19.30 hod.
RADOVAN HEČ / kontrabas  Simona Hečová / violoncello

rn1417

Sourozenci Hečovi (Brother and sister duo) vystupovali na LŠU původně jako violoncellové duetto. Spolupráce již v duu kontrabas – violoncello pokračovala na konzervatoři. V současnosti se ještě intenzivněji rozvíjí pod vlivem zkušeností ze hry v Českém nonetu. Simona (1976) hraje na cello od 6 let a studovala na HAMU u prof. Veise. Radovan (1974) studoval do loňského roku HAMU u doc. Jiřího Hudce, pod jehož vedením dosáhl mezinárodních úspěchů. Zároveň hrál v Českém nonetu, se kterým procestoval celou Evropu a natočil několik CD a nahrávek pro Český rozhlas. Mladí interpreti uvedou sonáty F. Couperina, L. Boccheriniho a J. Barriera pro dvě cella v úpravě pro kontrabas.

7.4.2003 v 19.30 hod.
ADAMUSOVO TRIO

rn1418_0

Šest let uplynulo od doby, kdy k nám přivezl vynikající hobojista Jan Adamus hudebního skladatele Karla Odstrčila. Nyní se se svým triem vrací s jedním z nejvýznamnějších soudobých hudebních tvůrců a nevšední osobností Janem Klusákem. Popularitu mu vynesla předlouhá řada děl z oboru klasiky, ale také tvorba pro divadlo Otomara Krejči a Járy Cimrmana, kde působil i jako herec, pro film a televizi. Jan Adamus před lety natočil Klusákovu hudbu k TV seriálu „Nemocnice na kraji města“, která zazní v druhé části programu spolu se slavnými „maličkostmi“ J.S. Bacha. A. Dvořáka, B. Smetany a A. Pasculliho.

 

Koncerty se konají vždy v pondělí v aule gymnázia ve spolupráci s Nadací Český hudební fond. Předplatné dospělí 300 Kč, studenti a senioři 200 Kč. Vstupné mimo předplatné 60 Kč, mládež a senioři 40 Kč. Koncert ve Filipově 100 a 70 Kč. Přihlášky k předplatnému v DK (tel./fax: 33 59 12). e-mail: dumkultury.rumburk@worldonline.cz

Tisk Tisk | E-mail E-mail