Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Právní poradna

autor: Mgr. Marta Hrubešová, advokátka z Varnsdorfu

Jsem rozvedený a v současné době se s manželkou snažíme dohodnout o rozdělení našeho majetku. Ani jeden z nás si do manželství nic zvláštního nepřinesl, vše jsme si koupili z výdělků až po svatbě. Mám ale jeden problém. Týden před svatbou jsem si podal sportku na několik slosování a v tom posledním (už po svatbě) jsem vyhrál téměř 50.000,- Kč, které jsme použili na vybavení domácnosti. Já si myslím, že vyhrané peníze byly jen moje a že by měly být moje i věci, které jsme si za ně koupili. Manželka samozřejmě tvrdí opak. Kdo z nás tedy má pravdu?

Zřejmě Vás nepotěším, ale pravdu má Vaše manželka, pokud tvrdí, že vyhrané peníze se staly součástí společného jmění manželů. Rozhodující je zde totiž okamžik výhry, nikoliv den, kdy sportka byla podána, event. kdy byl zakoupen los.

 

Po pracovním úrazu mi bylo vyplaceno bolestné. Má manželka nárok na polovinu z této částky? Někdo mi říkal, že se musí rozdělit všechny příjmy. Moc se mi to nelíbí, obzvlášť proto, že žijeme odděleně.

Nárok na bolestné, stejně tak jako nárok na náhradu za ztížení společenského uplatnění, jsou nároky čistě osobními, a proto se částky vyplacené z těchto titulů součástí společného jmění manželů nestávají. Jednoduše řečeno, pokud Vám bylo vyplaceno bolestné, jedná se o peníze, o které se s manželkou dělit nemusíte. Podotýkám však, že jinak pro nabývání majetku do společného jmění není podstatné, zda manželé žijí ve společné domácnosti či nikoliv.

Tisk Tisk | E-mail E-mail