Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Předpremiéra v domě kultury

autor: rd

rn1613_1 Ve čtvrtek 3. října uvede rumburský dům kultury hru ze života nejslavnější francouzské herečky Sáry Bernhardtové /1844-1923/ POSLEDNÍ LÉTO autora Johna Murella.

Někteří lidé se svým způsobem života a svými výkony stávají mýty či legendami. Mezi ně patří bezesporu i tato herečka. Druhá polovina 19. století a první čtvrtina 20. století – to je Sára Bernhardtová. Skandální, skvělá, neobvyklá ke konvencím několika „dob“, kterých se účastnila vždy velmi aktivním a určujícím způsobem. U nás je proslavena atraktivními secesními plakáty Alfonse Muchy a vzpomínkami pamětníků. Jan Neruda o proslulé člence Comédie Francaise, později ředitelce vlastního divadla a představitelce TOSCY, SALOME, FAIDRY, Dámy s kaméliemi a dalších rolí, napsal: „Není to lichá fráze pouhá, praví-li se, že Sara Bernhardtová má jméno světové… Je z herců na všechen způsob všední a nejslavnější, cesty její světem jsou cestami triumfálními… a kamkoli zavítá, všude okamžitě vítězí.“

Marta Vančurová, dlouholetá členka pražského Realistického divadla a Vlastimil Harapes – od roku 1966 tanečník, sólista a v 90. letech šéf baletu Národního divadla, vynikající tanečník s vyzrálým hereckým projevem – se před lety sešli před filmovými kamerami jako protagonisté jímavého příběhu Den pro mou lásku. Hra Poslední léto bude mít premiéru v polovině října v Praze, v Rumburku bude uvedena v předpremiéře.

Tisk Tisk | E-mail E-mail