Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jak dál s ekologií v našem městě

autor: Ing. Vlastimil Mráz

S nastupujícím podzimem opět vyvstává otázka co s listím kaštanů, které je poškozeno klíněnkou jírovcovou. Tento drobný motýlek má tu zlou vlastnost, že se dokáže během jedné sezóny namnožit z jednoho páru až na 1.200 jedinců. V naší zemi nemá přirozené nepřátele, a proto je boj s tímto škůdcem velmi obtížný. V letošním roce je Domem dětí a mládeže v Rumburku vyhlášena akce „Den stromu“. Děti z DDM i ze základních škol se budou podílet na hrabání listí, které skončí v kompostu Zahradnictví pana Chvátala. Do základních škol opatřil náš odbor barevný obrazový materiál s podrobným popisem o biologii tohoto škůdce.

Také naše Mandava se dočkala podzimního vyčištění svého koryta. Ve dvou dobrovolných brigádách naši rybáři uložili na břeh více než 30 hromádek různého domovního odpadu včetně autobaterií a zářivek. Odvoz a skládkování zajistili pracovníci VPP a také jim za to patří velký dík.

Odbor územního plánování a životního prostředí pokračuje na základních školách (Jiříkovská a Starokřečanská ul.) s besedami o ekologii v našem městě. Z dotazů a zájmu dětí je patrné, že životní prostředí, které nás obklopuje, jim není lhostejné. Jejich zájem je vidět na nástěnkách, na sběru starých monočlánků, na sběru obalů TETRA PACK, ale také na sběru kaštanů a žaludů. Platí zde obecná zásada, že drobnými kroky lze dosáhnout velkých cílů, a proto je dobré začít u mladé generace.

Tisk Tisk | E-mail E-mail