Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Právní poradna

autor: Mgr. Marta Hrubešová, advokátka z Varnsdorfu

Chtěla bych si pronajmout byt, ale pronajímatel se mnou nechce sepsat písemnou nájemní smlouvu. Já si myslím, že pokud občanský zákoník uvádí, že nájemní smlouva musí mít písemnou formu, tak by ji se mnou sepsat měl. Vlastník nemovitosti naopak říká, že se nic nestane, když tato nájemní smlouva nebude písemná, že na to prostě nemá čas. Mám dát na něj nebo raději trvat na té písemné smlouvě?
Rozhodně Vám doporučuji trvat na písemné nájemní smlouvě. Pokud byste to totiž neudělala, nájemní vztah by v podstatě nevznikl, jelikož nájemní smlouva, která nemá písemnou formu, je po 1.1.1995 absolutně neplatná a soud by k takovéto neplatnosti měl přihlížet z úřední povinnosti.

Přišel mi od soudu platební rozkaz, že mám zaplatit žalobci 23.000,- Kč. S tímto ale nesouhlasím, protože jsem žalobci tuto půjčenou částku už vrátil. Problém je jen ten, že jsem si od něj nevzal stvrzenku. Bojím se, abych mu nemusel platit dvakrát. Co bych měl udělat?
První krok, který byste měl udělat, je to, že ve lhůtě stanovené v poučení Vám doručeného platebního rozkazu podáte proti němu odpor, který nemusíte nijak podrobně odůvodňovat. Na základě tohoto odporu dojde ke zrušení platebního rozkazu a soud nařídí o věci jednání. V tomto jednání ovšem bude na Vás, abyste unesl důkazní břemeno, pokud jde o zaplacení dlužné částky. Pokud nemáte stvrzenku, musíte tuto skutečnost doložit jinými důkazy, např. výpověďmi svědků.

Tisk Tisk | E-mail E-mail