Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Všichni jsou už v Mexiku…

autor: Pavel Plíšek

Zpívali nám naši kamarádi na rozlučkovém večírku. Venku hustě chumelilo a Praha pod tlustou peřinou čerstvého sněhu vypadala pohádkově. Zítra ráno odlétáme na svatební cestu do Mexika a Guatemaly. Délka trvání jeden měsíc až jeden rok, trasu předem určenou nemáme. Všechny přípravy dokončeny, batohy pečlivě zabaleny, lehká nervozita přetrvává.

Hned po příjezdu – dospáváme časový posuv, přebalujeme batohy a vychutnáváme téměř letní teploty. Na první pohled se Mexiko od Evropy příliš neliší. Rozdílů je ale dost – všude kolem tmaví lidé, zuřivě barevné domy, stovky stánků a obchůdků, lidové podnikání. Ochutnáváme místní stravu. Všudypřítomné tortily (kukuřičné placky podobné palačinkám) jsou samotné téměř nepoživatelné, ale teplé s masem, zeleninou a patřičně pálivou omáčkou (tzv. tacos) jsou vynikající.

O pár týdnů později – přepravujeme se podle plánu stopem a jde to skvěle. Často jezdíme na korbách pickupů. Také spaní pod širákem není problém. Jen naše španělština (tříměsíční kurz před odjezdem) je dost bídná, pomáhá nám slovníček a zuřivá gestikulace. Teploty dosahují letních hodnot, a to je teprve leden! Kupujeme klobouky proti slunci. Vodu je nutné kupovat, nosíme ji s sebou v dvacetilitrové butylce. Mexičané jsou skvělí lidé, milí a pohostinní, nespěchají. Už několikrát jsme byli na noc pozváni do rodiny. Domácnosti jsou vybaveny dost jednoduše, ale místním to moc nevadí.

Projíždíme mayské vykopávky na Yucatánu. Atmosféru pyramid a paláců ruší jen davy bohatých západních turistů. Rekonstrukce památek zde vypadá, jako byste ze zbytků zříceniny hradu postavili Karlštejn. Karibské pláže jsou opravdu jako z ráje. Bílý písek, neuvěřitelně modré moře, palmy. Potápění mezi korály je silný zážitek. Nacházíme kus pláže nezastavěný hotely a užíváme si.

O měsíc později – džunglemi Chiapasu jedeme po řece Usumacinta do Guatemaly. Největší mayské město Tikal. Nádherné hory, přírodní památky, civilizací nepříliš zkažené indiánské vesnice, barevné trhy. Na nich vidíte vedle babičky v kroji prodávající slepice, mladíka v džínách nabízejícího vietnamskou elektroniku. Dobrodružné cestování natřískanými lidovými autobusy. Vyčerpávající výstup na čtyřtisícovou sopku Acatenango a jiná dobrodružství. Guatemala je o poznání lidovější.

Po čtvrt roce – máme za sebou návrat do Mexika, hory a indiány Chiapasu, kaňon Sumidero s kilometrovými kolmými stěnami, obří strom v Tule, Oaxacu a intenzivní Velikonoce v silně křesťanském Mexiku, úchvatné jeskyně Cocohuamilpo a slavné město Taxco. Mezi tím vším samozřejmě desítky méně slavným míst a stovky zážitků. Začíná být stále větší vedro. Španělsky se domluvíme už docela dobře. Rekord čekání na stopu máme 22 hodin (první auto). Začínají se nám rozpadat věci (oblečení, boty, …). Počasí stále slunečné, období dešťů začíná až v červnu.

Druhá půlka cesty – po týdenním odpočinku u Pacifiku jedeme na sever. Města a přírodní památky středního Mexika, železnicí do oblasti kaňonů Baranca del Cobre. Dva kilometry hluboké zářezy jsou větším bratříčkem slavného Grand Canyonu. Hory a pouště severního Mexika se od jihu dost liší. Také města, lidé i kultura naznačují blízkost USA. Tam jezdí načerno pracovat desetina populace Mexika, mnozí tak živí celou rodinu. Hory u Real de Catroce jsou plné kaktusů a ruin stříbrných dolů. Ale i sem se už dere turistický ruch. Závidíme lidem, kteří tu byli před deseti lety.

Z vyvýšeného středu Mexika (1500 – 2000 m.n.m.) opět sjíždíme k pobřeží. Polopouště střídá svěží tropický porost, ale teplota stoupá z ještě rozumných 30-35 stupňů na 45, občas i na 50. Dá se to vydržet, ale nic moc. Začíná období dešťů a náš stan je na rozpadnutí. Rozbil se vařič, už dva měsíce jsme bez teplého jídla. Začínáme být trochu unavení. Pomalu dokončujeme naši cestu a vracíme se domů. Je konec června. Jsme plní zážitků a zkušeností, přivezli jsme kila suvenýrů, stovky fotografií a diapozitivů. Tahle cesta stála za to.

Mexiko a Guatemala jsou dobrým cílem pro dovolenou. Jde ale o velkou oblast, a pokud ji chcete poznat celou, potřebujete minimálně měsíc času. Bez nabité peněženky víc. Ceny jsou podobné českým, ale stoupají. Turisté sice objevili Mexiko už před několika desítkami let, ale stále tam ještě najdete spoustu krásných a nezkažených míst. Také bohatá tradiční kultura a působivé archeologické památky stojí za vidění. Skvělým cílem je i Mexiko současné – země sice civilizovaná, ale přesto tak rozdílná, barevná a pestrá. Času, který strávíte poznáváním této skvělé země, nebudete litovat.

Do tohoto krátkého článku se nemohl vejít ani zlomek postřehů z naší dlouhé cesty. Více informací a podrobné vyprávění najdete na internetu na adrese: azrik.misto.cz/mexiko.htm Také jste srdečně zváni na promítání diapozitivů, které proběhne v úterý 19. listopadu v KD Rumburk od 16.30 hod.

Tisk Tisk | E-mail E-mail