Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vladimír Cejnar v rumburském muzeu

autor: pracovnice muzea

Ing. Arch. Vladimír Cejnar se vyučil řezbářem a sochařem v dílně „Soudil a Jenčovský“ v Hradci Králové. Po studiích fakulty architektury a pozemního stavitelství ČVUT Praha se věnoval čtyřicet let pedagogické činnosti. Vyučoval na Středních průmyslových školách v Kadani a Děčíně. Pro studenty zhotovil jedinečná skripta Dějiny architektury, na kterých pracoval plných osm let. Dále vytvořil tabulky užitého písma a tabulky pro odborné kreslení.

Ve volném čase se však stále věnoval řezbařině a truhlařině. Ve své tvorbě nalézal zdroj energie. Zabýval se také architektonickou a projekční činností, s čímž souvisí i jeden z jeho dalších zájmů – dokumentační činnost. Ing. Cejnar vlastní velice podrobné materiály zachycující vývoj významných ulic a staveb Děčína. Se stejnou pečlivostí sestavuje obsažný registr umělců – řezbářů, sochařů, malířů a loutkářů. Ing. Cejnar je autorem plodným, kromě záliby v práci se dřevem se totiž věnuje také kreslení karikatur a ilustracím. Pro děti vyrábí loutky, pro dámy dřevěné ozdoby, doplňky do domácnosti – od svícnů až po nábytek.

Velice pozoruhodným dílem je deskový betlém, který vznikl v loňském roce a premiérově byl vystaven v děčínském muzeu. Soubor reliéfů dosahuje po rozložení délky 4 metrů. Betlém je velice umělecky propracován a svým pojetím je jedinečný a svébytný. Autor se dřevem pracuje neuvěřitelně citlivě a řemeslně, o čemž se na výstavě v rumburském muzeu mohou návštěvníci sami přesvědčit. I další díla si jistě naleznou své příznivce. Ve výstavní síni čekají pravěká zvířata, loutky s pohádkovými postavami, draci, dřevěné abstrakce… Výstava potrvá do konce ledna příštího roku.

Tisk Tisk | E-mail E-mail