Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vánoce v rumburském muzeu

autor: pracovnice muzea

Pozvánka na výstavku betlémů a loutek Ing. Arch. Vladimíra Cejnara

Vánoce jsou chápány jako svátky klidu, míru a pokoje. Doba adventní, kdy bychom se měli připravit na radostnou událost – narození Ježíška, dnes povětšinou není časem k rozjímání. I přesto, že nás obvykle vědomý spěch deprimuje, bývá základním atributem tohoto období. Spěchem se snažíme dojít naplnění, cíleně směřujeme k něčemu vyššímu, kde bychom mohli spočinout. To by bylo smysluplné. My však spěcháme bezhlavě a přecházíme z jednoho spěchu do druhého.

Vánoce navždy zůstanou symbolem domova, ať je jejich příprava jakkoliv složitá. Jsou příležitostí ke vzpomínkám na ty, kteří již nežijí. S odchodem milovaného člověka, zvláště toho, který s námi sedával u jednoho stolu, zmizelo v nenávratnu něco, co dávalo smysl a rozměr našemu životu. Od té chvíle se věci každoročně opakující neopakují stejně a stesk v srdci se mnohonásobně prohlubuje.

O Vánocích se snažíme spojit také s dávnými předky. Obnovujeme tradici. Dnešní svět nabízí možnost svobodně založit tradici novou, která se té původní nezříká. Každoroční utržení barborky vnáší do prožívání adventu řád a harmonii, stejně jako zapálení první svíčky na adventním svícnu. Vánoce jsou jakousi připomínkou pospolitosti, kdy usilujeme o to, abychom se projevovali jinak než obvykle – slavnostně a s ohledem na duši. Dnes často pomáhá k vytvoření slavnostní atmosféry televize, která ovšem složením svých pořadů nabízí zážitky stejné jako ve dnech všedních, pomineme-li bohatou nabídku pohádek. Televizní obrazovka oslabuje vánoční svátečnost. Dnes je dokonce pro mnohé ztotožněna představa příjemně stráveného večera s večerem stráveným u televizní obrazovky a program určuje čas i délku štědrovečerní večeře. Tím se dostáváme také k nadměrné pozornosti věnované přípravě jídla. Samozřejmě, že pryč je doba čtyřtýdenního půstu a devatera pokrmů na slavnostní tabuli o Štědrém večeru, ale úloha pokrmů je přeceňována. „Nejen jídlem živ je člověk.“

Přístup k oslavám je jiný v rodinách s dětmi, jejichž postavení – vzhledem k cenově náročným dárkům na trhu – není dnes jednoduché. Složitost mnohých současných hraček již nedává žádný prostor dětské fantazii. Naštěstí obliba medvídků a zvířátek zatím také neustala.

K Vánocům patří také vánoční hudba. Lidová slovesnost zahalila příběh o narození Ježíška do nejrůznějších zvyků a symbolických obrazů, ke kterým se rádi vracíme. Vánoce voní jehličím a purpurou, znějí koledami a přinášejí s sebou také betlémy. V letošním roce je výstavka betlémů v rumburském muzeu spojena s výstavou loutek Ing. Arch. Vladimíra Cejnara. Chtěli bychom vás pozvat do výstavní síně a také poděkovat všem návštěvníkům, kteří v letošním roce do muzea zavítali a oslavili s námi 100 let od jeho založení. Děkujeme také sponzorům, kteří se podíleli na květnových oslavách a bez jejichž pomoci by se neuskutečnila výstava porcelánových panenek. Těšíme se na vaši návštěvu a přejeme příjemné prožití vánočních svátků a do nového roku především zdraví a spokojenost.

Tisk Tisk | E-mail E-mail