Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Panika okolo rušení LSPP je zbytečná

autor: gdo

V rámci reorganizace lékařské péče došlo Okresním úřadem v Děčíně ke zrušení lékařské pohotovostní služby ve Velkém Šenově. LSPP zůstala zachována pouze ve Varnsdorfu, a to jen od 16 do 22 hodin. Město Varnsdorf dofinancovává ze svého rozpočtu zbývající noční hodiny, takže pacienti hledající pomoc na této pohotovosti zde mohou být ošetřeni i po 22. hodině. V Rumburku je pohotovostní služba zajišťována Rychlou záchrannou službou a přítomností Lužické nemocnice.

Obavy z nedostatku lékařské péče pro 20 tisíc obyvatel výběžku od Jiříkova až k Dolní Poustevně jsou však zbytečné. Pohotovostní služba pro akutní případy zde v každém případě zajištěna bude. Jako nejefektivnější, co do dosahu a kvality lékařské péče, se jeví zřídit stanoviště Zdravotní záchranné služby ve Velkém Šenově a zároveň zdvojení stávající záchranné služby v Rumburku náhradní posádkou. Tato forma zajištění lékařské pomoci vyplývá ze zákona a je placena státem. Narozdíl od LSPP, která nemá zákonnou oporu a je financována jen v oblastech, kde na jednu LSPP připadne minimálně 100 tis. obyvatel. Návštěvní službu u neakutních onemocnění (i mimo ordinační hodiny) jsou povinni zajistit u svých pacientů praktičtí obvodní lékaři, za což jsou placeni v rámci tzv. „kapitace“ zdravotními pojišťovnami. Samozřejmě, že je možná dohoda mezi lékaři a představiteli obcí na poskytování nadstandardních služeb pacientům, ale zde je nutné dohodnout se i na financování nákladů těchto služeb, které s tím vzniknou ve 100 % (po odečtení plateb ze zdravotních pojišťoven).

Aktivitám starostů dotčených obcí a jejich zastupitelstvům nikdo nemůže bránit ve spolupráci s lékaři a v jejich dohodách o poskytování nadstandardních služeb, ale například město Rumburk nehodlá na této spolupráci participovat. Zřízením Rychlé záchranné služby ve Velkém Šenově, posílením RZS v Rumburku o jednu posádku a plněním návštěvní povinnosti obvodní lékařů bude zajištěna dostatečná péče pro pacienty v celé oblasti Šluknovska od Rumburka po Poustevnu.

 

V úterý 14. ledna proběhlo konečné jednání o této problematice mezi představiteli Ústeckého kraje, ředitelem záchranné služby okresu Děčín, lékařských komor a starostů dotčených měst.

Tisk Tisk | E-mail E-mail