Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Státní občanství ČR získalo sedm Ukrajinců

autor: -g-

Čtvrtek 20. února 2003 se pro sedm ukrajinských občanů stal významným dnem. Po více jak deseti letech se jim podařilo od českých úřadů získat státní občanství. Nejmladšímu Jevgenii je 19 let, nejstarší je 74letý Josyf.

ăPřišli jsme sem na pozvání České vlády po výbuchu Černobylu na Ukrajině v roce 1986,Ň říká jeden z nových Čechů Vladimír Micinskyj. „Tenkrát před tou katastrofou nebylo kam utéct, a tak jsme byli rádi, že můžeme být tady“. Počáteční stesk po vlasti byl záhy vytlačen každodenními starostmi. „Až do dneška jsme to neměli vůbec jednoduché. Pořád jsme tady byli cizinci a z toho vyplývala naše omezená práva. Vždyť jsme nemohli ani cestovat do sousedního Německa, nemohli jsme pořádně pracovat a někdy jsem se tu cítil jako ve vězení,“ vypráví Mycinskyj.

Nyní bude ale všechno jinak. S nabytím státní příslušnosti získává těchto sedm lidí stejná práva jako každý z Čechů. Mají právo cestovat, právo volit, mohou regulérně pracovat, naopak musí zachovávat všechny zákony a jiné obecně závazné právní předpisy platné v České republice.

Svůj slib složili do rukou tajemníka Městského úřadu v Rumburku Mgr. Pavla Šuka.

Tisk Tisk | E-mail E-mail