Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburská Loreta získala další dotaci

autor: -g-

Rozhodnutí hodnotící komise pro záchranu architektonického dědictví z 24. února tohoto roku, která zasedala na ministerstvu kultury, rozradostnila všechny, kterým leží na srdci osud rumburské Lorety.

Komise totiž přidělila Loretě dotaci pro rok 2003 ve výši 1,6 milionu korun. Tato informace je o to radostnější, že s tím málokdo počítal. Na opravy architektonických památek v České republice bylo pro tento rok určeno pouze 200 milionů korun, což v souvislosti se škodami způsobenými letními povodněmi není částka nijak vysoká a z tohoto důvodu mnozí ani nepředpokládali, že by povodněmi nezasažená Loreta mohla dotaci získat.

Za rozhodnutím komise jistě stojí i nedávná návštěva ředitele NPÚ PhDr. Heniga, který se na základě pozvání místostarosty města Darka Švába přijel na vlastní oči přesvědčit o stavu Lorety a pokračujících rekonstrukčních a restaurátorských pracích. Při své tehdejší návštěvě ocenil kvalitu prací probíhajících již několik měsíců a uznal, že by měly i nadále pokračovat.

Místostarosta města Darek Šváb však přidělení dotace nevidí jako samozřejmost: „To, že jsme dosáhli takového úspěchu při získávání dotace, je výsledkem opravdu kvalitní spolupráce mezi Římskokatolickou farností v Rumburku, městem a Národním památkovým ústavem. Bez dobrých vztahů by to šlo mnohem hůř.“

Tisk Tisk | E-mail E-mail