Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Z junácké klubovny

autor: Ing. J. Zibner, vedoucí střediska

My junáci jsme děti přírody, nový rok pro nás začíná až s příchodem jara. Zima je obdobím příprav a také vzpomínání. Využiji proto této příležitosti k ohlédnutí za loňským rokem, bohatým na události.

Jaro přineslo velký problém dívčí družině. Odešla vedoucí. Situaci tedy pomohl řešit malý časopis Mořský ježek, vydávaný děvčaty již několik měsíců. Jeho inzerát „SOS, hledáme vedoucí!“ zabral a přivedl do našich řad paní Zdeňku Petákovou. K naší velké radosti se ukázala být tou pravou duší, která dovede rozhýbat dívčí skauting jaksepatří.

Ještě do konce školního roku se dívčí družina rozrostla a přispěla krmivem pro pejsky ze záchytných kotců. O prázdninách děvčata tábořila týden na okraji Rumburku. Pestrý program jejich minitábora si nikterak nezadal s tábory velkými. Děvčata se naučila řadu užitečných tábornických dovedností, nejvyšší oblibě se ale těšil lov bizonů aneb lukostřelba do kulatých balíků sena.

Po prázdninách pokračovala děvčata svým svižným tempem dál. Vedle her a skautské přírodovědy, například poznávání stromů a keřů, udělaly dívky velký krok ve výchově. Prodejem časopisu získaly 600,- Kč, které poskytly junákům z oblastí postižených povodněmi na opravu kluboven. Pro děti z AIDS centra v Praze vyrobily dárky k Vánocům. Vlastnoručně vyrobené bambule potěšily jako dárky na vánoční besídce chlapeckou část našeho střediska.

Také hoši nezaháleli. Na jaře opravili strženou lávku přes Pstružný potok. Součástí akce byl úklid přilehlého okolí od „darů přírody“. V úklidu jsme pokračovali i na skládce pod okny klubovny.

Letní tábor přinesl krásných čtrnáct dní u lesa a říčky v Dolní Chřibské. Táborová hra nás přenesla do rytířského středověku. V okolí tábořiště jsme objevili řadu zajímavých míst a staveb, například akvadukt a vodní tunel.

Dopravu materiálu zajistili bezplatně pánové Honzík a Srba, stavba krbů. Letní měsíce jsme využili k opravě komína klubovny. Zednickou práci provedl pan Vaněk z Dolních Křečan. Vyvložkováním průduchu sponzorsky pomohla firma Kominictví Brůna. Během podzimního období jsme se dále skautsky vzdělávali a přemýšleli jak dále. Pomohly i pravidelné schůzky s rodiči, kteří nezůstali k našim problémům lhostejní a přispěli na úhradu elektřiny. Předchozí vytápění klubovny akumulačními kamny totiž doslova zruinovalo náš střediskový rozpočet. Počátkem zimy spadl na klubovnu strom. Velmi ochotně jej odstranili hasiči.

V letošním roce nás čeká mnoho práce s úpravou klubovny, zúčastníme se rovněž tradičního Svojsíkova závodu junácké všestrannosti ve Varnsdorfu. Vyvrcholením skautského roku bude letní tábor u Dolského mlýna, tentokrát opět společný. Už se moc těšíme!

Závěrem tohoto letmého pohledu do skautského světa mi dovolte, abych poděkoval našim činovníkům, rodičům, sponzorům a přátelům našeho střediska. Patří k nim samozřejmě i naše město. V našich řadách uvítáme s radostí každého chlapce či děvče, které má zájem o junácký život s vůní jehličí.

Vyhlašujeme konkurz na asistenta, později vedoucího chlapeckého oddílu. Kontakt na tel.: 412 333 077.

Tisk Tisk | E-mail E-mail