Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburská skupina NIJAK křtí svou druhou desku

autor: Gabriela Doušová

rn0908_2 Víc a více do světa a tudíž i do podvědomí posluchačů se se svou flexible music dostává rumburská kapela NIJAK, která 23. května pokřtí v Rumburku svou druhou, ovšem oficiálně první desku s názvem „By no means“. Již ze stylu hudby je zřejmé, že je to hudba ohebná, přizpůsobivá, jemně bluesová, zahrnující do sebe mnoho vlivů a inspirací z různých hudebních žánrů. Kdo by si však myslel, že je to směsice muziky bez ladu a skladu, strašně by se spletl. Celkový dojem je veliký. Každý tón a každý nástroj má své místo, nic nechybí a nic není navíc. A jako třešinka na dortu se vyjímá zpěv zpěváka Heathe Dollara.

NIJAK není žádnou malou řvoucí kapelou z malého města. Je to skupina vyzrálá, s kvalitní hudbou a profesionálním projevem. A určitě i se skvělou uměleckou budoucností.

Název kapely vznikl skoro žertem. Bylo to v květnu v roce 1995 při jejich prvním živém vystoupení v rumburském rockovém Sklepě. Když se jich uvaděč ptal, jak se kapela jmenuje, odpověděli, že nijak. Vtipný moderátor si s názvem dále hlavu nelámal a publiku je jako NIJAK představil. Toto jméno jim už zůstalo.

Od té doby koncertují a zúčastňují se mnoha různých akcí nejen ve Šluknovském výběžku, ale i v Ústí nad Labem, na rumburském rockovém Čtverci, v Karlových Varech. Již jako pětiletí získávají v Praze v soutěži PRO ROCK 2000 třetí místo. K úspěchům nutno připočítat i první místo v regionální hitparádě televize PRIMA – GENUS s videoklipem „Za tvojí tvář“ v tomtéž roce.

V roce 1999 vydávají vlastním nákladem debutové album „RESERVÉ“, se všemi skladbami v češtině. Tento rok je pro ně zlomový i v jiném směru. Zlehka a opatrně navazují spolupráci s texaským zpěvákem a hráčem na foukací harmoniku Heathem Dollarem. Z počátečního „pouhého“ jamování začaly později vznikat první společné skladby, kterým skladatelská dvojice H. Dvořák – Dollar dávala konečnou podobu. Kapela zcela spontánně začíná psát a zpívat texty v angličtině. Od roku 2000 se Heath Dollar stává stálým členem kapely a dál se podílí na její další tvorbě. V roce 2002 společně vystoupili na golfovém turnaji celebrit v rámci Filmového festivalu v Karlových Varech. Mezi jejich posluchače patřila část hokejové reprezentace v čele s Ivanem Hlinkou, prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou, Markem Ebenem, Honzou Kalouskem, Lucií Zedníčkovou a před mnoha dalšími známými osobnostmi.

Dosavadním vrcholem jejich kariéry je deska „By no means“, na které pracovali bezmála dva roky. Kromě jedné skladby, s textem Jiřího Žáčka „Seance“, jsou všechny ostatní texty anglické. Jako „hitovku“ označuje vedoucí souboru Jan Dvořák skladbu s názvem „Gin and Tonic miracle“, ale hodně se povedla i „ShineŇ.

CD vychází v nákladu 500 kusů, vydavatel G. Parrot (Praha), předpokládaná cena 250,- Kč.

Křest CD – 23.5.2003 od 21.00 hodin, Dům kultury Rumburk, vstupné 50,- Kč. Předkapela Anabáze. Předprodej vstupenek a CD v DK Rumburk a v informačním centru v Loretě.

Tisk Tisk | E-mail E-mail