Bojovníci za svobodu zasedali v rumburské knihovně
autor: gdo
Darek Šváb byl oceněn pamětní medailí „Za vlast a svobodu“ za jeho dlouholetou podporu a pomoc
V rumburské knihovně zasedal v úterý 24. června Okresní výbor Bojovníků za svobodu. Účastníci zasedání vyjádřili svůj zásadní nesouhlas s otevřením kanceláře Landsmanschaftu v Praze a odsoudili i poněkud servilní přístup některých českých politiků k této skupině německých aktivistů. Dopis s jejich odmítavým stanoviskem adresovali předsedovi vlády Vladimíru Špidlovi. Jejich odpor proti Landsmanchaftu není však odporem proti Němcům. Z úst jednoho z řečníků zaznělo: „Vy Němci jste sice prohráli válku, ale přesto jste vítězi. Vyhráli jste nad nacismem a fašismem. A my, Češi, kteří jsme ve válce stáli proti vám, jsme nebojovali proti Němcům, ale proti fašistům a proti nim budeme bojovat pořád.“
Diskuze se poté stočila na téma vstupu ČR do EU. Účastníci zasedání se shodli na tom, že vstup do Evropské unie je pro naši republiku důležitý a nezbytný, ale: „…když už tam jdem, nelezme tam s ohnutými zády. Pojďme do EU hrdě, stůjme si za svými cíli a nenechme si nic líbit!“ zaznělo.
Děčínský Okresní výbor Svazu bojovníků za svobodu se potom přidal k výzvě břeclavského svazu, který se snaží prosadit novelizaci tiskového zákona za účelem omezení vlastnictví zahraničního kapitálu v tisku ze současných 86 % na 20 – 30 %. „V současné době je majetkem cizího kapitálu 86 % tisku, který v české republice vychází. Jedině deníky Právo a Haló noviny mají českého vlastníka. Tento stav je nenormální a v Evropě ojedinělý, v zemích EU je běžné, že zahraniční kapitál vlastní maximálně 30 % tisku.“
Svaz spisovatelů a českých historiků bije na poplach. „Všichni víme, že tisk je sedmá velmoc. Že ovlivňuje myšlení a jednání lidí, ovlivňuje jejich názory na svět, na vlast a vlastenecké povědomí. Jak bude vypadat budoucí generace Čechů, která je ovlivňována zahraničním tiskem? Vždyť tato situace se dá přirovnat ke kulturní okupaci. Proto je nutné oslovit všechny Čechy, všechny instituce, školy, radnice a zastupitelstva a organizace SBzS, aby se přidaly k výzvě břeclavských a vydobyly si novelizaci tohoto zákona“.
Bojovníci za svobodu ze Šluknovska se obrátí se žádostí o pomoc i na senátora Josefa Zosera a poslance Vladimíra Laštůvku. Svou žádost adresovali i panu Darku Švábovi, jako krajskému zastupiteli, a ten jim svou pomoc přislíbil.
Za jeho dlouholetou podporu a pomoc Svazu bojovníků byl Darek Šváb oceněn pamětní medailí „Za vlast a svobodu“. Druhým vyznamenaným byl předseda svazu bratr Růžek.
„Lhal bych, kdybych tvrdil, že nepociťuji dojetí,“ řekl Darek Šváb. „Ale domnívám se, že toto ocenění by měla dostat dlouhá řada těch, kteří pro vlast a svobodu udělali víc než já. Toto cítím jako dluh tohoto státu a dluh našich politiků vůči vám.“ Následně Darek Šváb přislíbil svou další pomoc a podporu bojovníkům za svobodu a na závěr své řeči vyslovil přání: „Přál bych si, aby to zlé, co jste prožili vy, už nikdy nemusely prožít naše děti a vnoučata.“