Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Co léto dalo a vzalo

autor: Gabriela Doušová

Letošní léto bylo neobyčejně štědré co do počtu tropických dnů i výše tropických teplot. My, „šluknovští výběžané“ (jak o obyvatelích Šluknovska hovoří herec Bolek Polívka) jsme přeci jen zvyklí na mírnější letní teploty, více dešťů a vlhkosti. Letos bylo všechno jinak, pršelo málo a denní teploty se často vyšplhaly vysoko nad hranici třiceti stupňů. Houbám a houbařům se nedařilo, nízká hladina potoků a říček dělala starosti rybářům a rybám. Radost měly ovšem děti, které je jen máloco a málokdo dokázalo vyhnat z vody. Podařilo se to až sinicím, kterým se v teplé vodě velice dařilo, a které nadělaly značné vrásky provozovatelům koupališť a bazénů.Někdo se mohl radovat, že za teplem a sluníčkem nemusel jezdit až k moři, jiní, a těch byla většina, si začali stýskat po trošku chladnějších dnech, stínu a pořádném lijáku. Vždyť během července pršelo vydatněji jen třikrát, a to na začátku měsíce, potom 17. července, kdy spadlo nejvíce srážek (35 mm) a naposledy 23. července (20 mm). Celkové srážky byly ovšem vydatnější o 37 mm než dlouhodobý průměr (ostatní měsíce byly vesměs deficitní). Průměrná měsíční teplota 16,4° C, která se vypočítává z 50letého průměru, byla ale překročena o 2,8° C. Jinak, kromě února, byla průměrná teplota překročena ve všech dalších měsících. V květnu dokonce o 4,6° C a v červnu o 4,4° C. Tropických dnů, kdy rtuť v teploměru vystoupala nad 30° C, bylo v červenci šest a během první poloviny srpna jedenáct. Nejvyšší srpnová teplota byla zaznamenána 13.8.2003, a to 32°C ve stínu.

Přestože vytrvalá sucha a vysoké teploty zapříčinily řadu požárů v Čechách i v Evropě, našemu Šluknovskému výběžku se tento živel zázračně vyhnul. Během července a až do poloviny srpna zasahovali rumburští hasiči u požáru pouze sedmkrát. Bohužel jedna ze ztrát letošního léta je požárem zničený evangelický kostel na Krásnolipské ulici v Rumburku. V daném období vyjížděli hasiči ke třem dopravním nehodám a několika technickým zásahům. Nejčastěji však vyjížděli k likvidaci sršních hnízd, a to celkem čtrnáctkrát.

rn1405_3

Jedna ze ztrát tohoto léta – evangelický kostel na Krásnolipské ulici. Foto: Šimonovský

Hodně práce měla i Policie ČR v Rumburku, která v období od 1.7. do 18.8. řešila 57 trestných činů, většinou se jednalo o vloupání a krádeže. Celkem byla odcizena 3 osobní vozidla a jeden tahač, v jednom případě zasahovali policisté při zahoření tří automobilových karoserií. Ve čtyřech případech řešili policisté zanedbání povinné výživy a ve třech fyzické napadení. Celou škálu trestných činů doplňuje neoprávněný prodej automobilu, ublížení na zdraví, náhlé úmrtí, vniknutí do domu a bytu, maření výkonu úředního rozhodnutí a další. Přestupků bylo o něco méně, jen 34.

V dopravě se řidiči na šluknovských silnicích dopustili 46 dopravních přestupků, za které jim policisté účtovali souhrnně pokutu ve výši 22.200,- Kč.

Jen během července a první poloviny srpna se v rumburské porodnici narodilo 52 dětí, se čtyřiceti spoluobčany jsme se rozloučili navždy a své životní „ano“ si během letošních prázdnin řeklo 16 párů.

Úřad práce zaznamenal v červenci na Rumbursku mírný nárůst nezaměstnanosti ze 17,07 na 17,19 %, což znamená, že v červenci bylo zaevidováno o 15 uchazečů o zaměstnání více než v červnu.

Letošní léto bylo krásné a nezbývá než si přát, aby naše duše a domovy zůstaly prohřáté a prosluněné až do příštího léta.

Tisk Tisk | E-mail E-mail