Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Život jako v psí boudě

autor: - SP -

Možná, že popudím mnoho „pejskařů“, ale to není motivem tohoto článku. Nepochybuji o právu člověka vlastnit psa, jak pro svoje potěšení, tak i na hlídání. Mnoho se již napsalo o znečišťování chodníků psími exkrementy, o napadení člověka psem, o týrání nebo vyhození psa, apod. Já bych ráda napsala o dalším problému. O neustálém a hlavně zbytečném štěkání.

Nemám ráda psy, co neustále a na vše štěkají. Zeptám se Vás upřímně: má je někdo rád? Má je rád člověk, který chce mít doma klid a pod jehož okny se ozývá nekonečný štěkot? Každé ráno a každý večer, když je jejich majitelé venčí nebo je pustí ven bez dozoru? Nebo je ponechávají na zahrádkách opuštěné přes noc? Když ani v létě nemůžete mít otevřené okno? Když si nemůžete na své zahradě nebo balkonu užít chvilku klidu a odpočinout si? Je mi jasné, že pes za své štěkání nemůže, on je prostě jen takový na základě svých špatných zkušeností a nebo prostě proto, že si ho takového „udělal jeho majitel“. Spíše bych to tedy upřesnila. Nemám ráda majitele, kteří svého psa nechají beztrestně a nekonečně štěkat na vše, co se mu jen trochu nelíbí.

Soužití člověka a psa by ve svém důsledku nemělo znamenat y omezování zákonných práv člověka. Myslím si, že ani Vám by se nelíbilo, kdybych Vám chodila dělat před Váš dům nepořádek nebo bych Vám celý den a noc znepříjemňovala hlasitou hudbou nebo křičením před okny.

Bohužel se stále narůstajícím počtem psů bezohledných majitelů je člověk omezován i ohrožován čím dál více. Pokud se potřebuji vyspat, musím si vzít prášek na spaní já, ne pes, pokud si chci užít trochu klidu, musím se podřídit psům opět já. Psi určují lidem, a to i těm, kteří je nevlastní, kdy mohou spát a kdy si mohou užít chvilku klidu a odpočinku. Myslíte, že je to tak správné nebo se s tím dá něco dělat?

Tisk Tisk | E-mail E-mail