Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Bezpečnost nade vše!

autor: Zlatuše Kuffová

Již delší dobu si takřka každý den při přecházení silnice u zastávky Bytex říkám, že něco musím udělat! Dnes již přetekla ta příslovečná poslední kapka mé trpělivosti, a tak svěřuji svou starost těmto několika řádkům, zároveň však prosím naléhavě o pomoc.

Jde o „bývalý“ přechod pro chodce u zastávky autobusu Bytex 01. V době, kdy jsem tudy začala před dvaceti lety pravidelně chodit do práce zde žádný přechod nebyl. Přecházelo se samozřejmě velmi špatně, ale pak zde došlo k dopravní nehodě, při které řidič srazil malého školáka a nedlouho poté byl přechod pro chodce zřízen. A to hned za výjezdem autobusů a směřoval do ulice U parku. Před několika lety byl však z nepochopitelného důvodu posunut o 10 metrů níže směrem k výjezdu z města a tím zcela ztratil svůj význam, neboť lidé, kteří jdou z města nebo ze zastávky autobusu a směřují ať už do ulic U parku či Okružní, nabo na OÚ a nebo dokonce do Podhájí, přecházejí silnici samozřejmě hned u zastávky na místě bývalého přechodu. Člověk je bytost spěchající a stále v poklusu, a tak přeci nepůjde zbytečně 10 metrů k přechodu, pak přes přechod a potom 10 metrů zpátky, aby se dostal přes silnici. Posunutím na ne příliš strategické místo ztratil přechod svůj význam a téměř přestal být využíván. Po nějaké době se ztratil úplně a posléze ho nahradila světelná dopravní značka „Pozor děti“. Bohužel tu asi před půl rokem urazil buď nepozorný řidič nebo nějaký vandal a od té doby toto místo nechrání nic! Lidé a především děti však zde přecházejí nadále. Stává se, že zde chodci stávají dlouhé minuty než mohou přejít na druhou stranu, nezřídka kličkují mezi auty, protože z jedné strany řidič chodce pustí, ale protijedoucí automobily již ne. Byla jsem nejednou svědkem takovéto situace a i mně se to stalo mnohokrát. Nejhorší na celé věci je ovšem to, že z přilehlých ulic chodí většina dětí do školy v Tyršově ulici a musí minimálně 2x denně přes tuto rušnou ulici.

A tak se ptám, jak dlouho bude tato situace trvat? Čeká se snad na to, až se zde opět stane nějaká nehoda. Nebylo by tedy vhodné opětným zřízením přechodu pro chodce na původním místě – tedy hned za výjezdem autobusů, případnému neštěstí předejít?

 

Vážená paní Kuffová,
V roce 2000 prováděl dopravní inženýr Policie ČR DI Děčín, ve spolupráci s referátem dopravy Okresního úřadu Děčín, vyhodnocení účelnosti přechodů pro chodce v celém okrese Děčín. Přechod na ul. Komenského v Rumburku u zastávky Bytex 01 byl odstraněn vzhledem k tomu, že byl odsazen daleko od křižovatky ul. Komenského a ul. U Parku a tudíž byl velmi málo užíván chodci přecházejícími od zastávky Bytex směr ul. U Parku, kteří si samozřejmě zkracovali cestu přímo k ul. U Parku bez užití tohoto přechodu.

Na základě vašeho upozornění se celou problematikou začal zabývat odbor dopravy MěÚ Rumburk, který došel k tomuto rozhodnutí:
Odbor komunálních věcí MěÚ Rumburk, zpracuje jednoduchý plánek pro zřízení tohoto přechodu pro chodce, k tomu se vyjádří dopravní inženýr PČR – DI Děčín, (k záměru zřízení neměl připomínky) a odbor dopravy MěÚ Rumburk napíše stanovení o užití dopravního značení. Přechod bude zřízen do konce roku 2003 spolu s obnovou stávajících přechodů na křižovatce ul. Komenského a ul. Radniční, u Gymnázia a u Spořitelny.

L. Dvořáček
odbor dopravy MěÚ

Tisk Tisk | E-mail E-mail