Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburská farní charita pomáhá předškolákům

autor: šébr

Devět dětí v předškolním věku z hůře integrovaných rodin i z romské komunity se bude po celý školní rok scházet třikrát týdně ve farní charitě, aby si zde osvojily návyky, které mají ostatní děti již z domova nebo ze školky. „Naším cílem je, aby při zápisu do školy   byly tyto děti naprosto rovnocennými partnery pro ostatní děti,“ řekla pracovnice charity Zuzana Mašková, která zde zastává roli učitelky. A tak se budou učit základy hygieny, rozeznávat barvy a tvary, ale i udržet pozornost po dobu vyučovací hodiny a pozdravit a poděkovat. To vše především formou her. „Nebude chybět ani zpěv, kreslení nebo modelování,“ řekla Maškovová.

Projekt, který včera farní charita zahájila, je podporován pražskou nadací Open Society Fund a je určen pro děti z rodin, které z nějakých důvodů nemohou nebo nechtějí své děti posílat do klasických mateřských školek.

„Velkou roli zde hraje důvěra rodičů. Většina z nich nás zná a ví, že třeba s romskou komunitou pracujeme již delší dobu. A právě u Romů má důvěra velký význam. Své děti nesvěří jen tak někomu,“ vysvětluje Zdenka Ondrušová, ředitelka rumburské farní charity, a pokračuje: „Za čas pak budeme zkoumat, co se děti naučily, jaký to pro ně má přínos a podle toho přizpůsobíme organizaci naší práce. Pokud se ukáže, že je o předškolní výchovu zájem, jsme připraveni přijmout dalšího pedagogického pracovníka.“

Při organizaci předškolní výchovy dětí spolupracuje charita s rumburským Speciálním pedagogickým centrem.

rn1806_2
Malá Nikolka Deméterová se učí vybarvovat a zároveň poznávat barvy. Foto Šébr

Tisk Tisk | E-mail E-mail