Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Atašé uctil památku padlých vojáků

autor: gdo

Rumburk navštívil v pátek 7. dubna vojenský atašé polského velvyslanectví v České republice plukovník Henryk Budzynski a spolu se starostou Rumburku Ing. Jaroslavem Sykáčkem uctili památku vojáků 2. polské armády, kteří padli před 59 lety na sklonku II. světové války při osvobozování Rumburku od nacistických vojsk. Slavnostního položení věnců se zúčastnili i zástupci protifašistických bojovníků a bojovníků za svobodu a další představitelé města. Čestnou stráž u památníku padlých bojovníků stáli členové junáckého oddílu.

Rumburk byl osvobozen v rámci tzv. pražské operace jednotkami 2. polské armády pod velením brigádního generála K. Swierczewskiho.V noci z 8. na 9. května přešla přes česko-německou hranici u Lobendavy 8. pěší divize 2. polské armády, na úsvitu je v boji proti odporu německých vojáků podpořily další polské jednotky včetně 1. tankového praporu. Ty prolomily německou obranu na linii Mikulášovice – Rumburk, kde byla německá palebná postavení vybudována především kolem Šluknovské a Starokřečanské ulice. Do Rumburku přijely v dopoledních hodinách jako první jednotky 7. pěší divize. Místy se zde ještě bojovalo, zejména mezi klášterem a spořitelnou, odkud Němci ostřelovali těžkými kulomety silniční křižovatku. Zde v boji padlo deset polských vojáků. K tomuto uzlu německé obrany, který údajně hájila jednotka SS, byly proto vyslány polské tanky, které střílely od hostince „Zelený strom“. Budova spořitelny byla jejich palbou těžce poničena. Ještě téhož dne byl Rumburk od německých vojáků osvobozen a celá 2. polská armáda postupovala dále k jihu na Českou Lípu, Litoměřice a Mělník.

Jedním z osvoboditelů Rumburka byl i otec plukovníka Budzynského. „Snad právě proto mám k tomuto městu velmi osobní vztah a jezdím sem velmi rád,“ řekl ve svém projevu u památníku plukovník Budzynski, který byl v Rumburku již podeváté.

Tisk Tisk | E-mail E-mail