Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Optimalizaci školství se nevyhne ani Rumburk

autor: zdroj DD, autor V. Štindl

Kapacita zdejších škol je 1550 žáků, letos jich do škol chodí 1173. Vyhlídky do budoucna jsou ještě horší. Příští   roky by rumburské školy mělo navštěvovat 1089 žáků a v roce 2007 dokonce pouhých 951 žáků. Za tohoto stavu je nezbytné se situací vážně zabývat. Řešením by mohlo být zrušení několika malých neúplných škol v okrajových částech města.

Například školy Starokřečanská a v Jiříkovské ulici již dnes nesplňují normativy na počet žáků a je jasné, že ministerskou výjimku na příští rok nedostanou. Podle rumburského místostarosty Radka Engla to znamená, že pokud by město chtělo tyto školy zachovat, nedostalo by na ně od státu ani korunu a školy by byly vyřazeny ze systému škol. Jedinou možností by pak bylo provozovat je jako odloučené pracoviště některé větší školy. To by však základní problém – nedostatek žáků a ekonomiku těchto škol neřešilo. Již dnes však přesahují náklady na jednoho žáka ročně v obou školách deset tisíc korun. Pro srovnání – v ostatních školách se tyto náklady pohybují okolo pěti tisíc korun. Obě školy by navíc potřebovaly poměrně velké investice.

Zrušení malých škol s sebou nese i některé problémy. Kvalifikovaní pedagogové určitě najdou práci v ostatních školách ve městě a také děti z těchto škol ostatní školy hravě pojmou. Horší je to ale s dopravou dětí do škol ve městě. I když z obou míst je dobré autobusové spojení, strach rodičů posílat malé děti do vzdálenějších míst samotné je pochopitelný. Proto město Rumburk prověřuje ve spolupráci se soukromými dopravci i ekonomiku zřízení takzvaného školního autobusu.

O osudu rumburských škol rozhodnou na svém jednání městští zastupitelé.

Tisk Tisk | E-mail E-mail