Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ze života seniorů v Domově důchodců ve Šluknově

autor: Vlaďka Vlčková, sociální pracovník

V našem Domově důchodců je celkem 108 klientů nejen ze Šluknova, ale i z Rumburka, Varnsdorfu, Teplic a Děčína… Chtěli bychom vás touto cestou informovat o životě bývalých obyvatel vašeho města a jak mohou žít i ti, kteří uvažují o pobytu v našem domově důchodců.

O klienty našeho domova pečují zdravotní sestry, pečovatelky, pomocný personál, rehabilitační sestry, sociální pracovnice a ergoterapeutky. Pro zkvalitnění péče a vytváření domácího prostředí pro naše seniory rozšířila pí ředitelka Hluchá od nového roku sociální úsek a rehabilitaci. Terapeutky docházejí i za imobilními obyvateli potěšit je vlídným slovem a nabídnout jim svou pomoc při zajištění sociálních potřeb. Těm, kteří mají zájem o procházku, nabízejí doprovod a obstarávají drobné nákupy. V rámci spolupráce rehabilitace, ergoterapie a zdravotnického úseku mají tak naši klienti možnost co nejdéle prožívat plnohodnotný život. Podzim jejich života se snažíme zpříjemnit kulturními akcemi, odpoledními posezeními, různými soutěžemi, návštěvami divadelních představení, výstav apod.

Abychom mohli na různé kulturní akce a výlety s našimi klienty jezdit, máme k dispozici vícesedadlové auto. V naší klubovně máme zabudovaný kuchyňský koutek, a tak naše terapeutky spolu s klienty společně mohou usmažit bramboráčky, upéct štrůdl nebo ukuchtit jiné dobroty.

Před Vánocemi jsme s klientkami pekly cukroví. Na Velikonoce jsme vyráběly perníková vajíčka. Pro zpestření života pořádáme i větší akce, jako je třeba Silvestr, masopust nebo pomlázková veselice. A jak vypadal například masopust?

Kuchyň pro nás uspořádala zabijačkové pochoutky a koláče, my napekli sladké řezy ke kávě a čaji. Vyráběli jsme a šili masky, kloboučky a škrabošky a z obyvatel a personálu se postupně stávaly pohádkové bytosti, skřítkové, Socha svobody, ale i bytosti z televizních seriálů – např. Dr. Sova a sestra Huňková. Po průvodu areálem našeho domova nastala pravá masopustní zábava. K tanci a poslechu nám zahrál p. Hádek a p. Matějka z Mikulášovic. Bylo až neuvěřitelné, jak naši klienti neúnavně tančili a dováděli spolu s personálem. V masopustním reji si zatančil i náš nejstarší klient pan Kůs (97 let). Jsme spokojeni, že naši klienti prožívají život plný zábavy a s naší pomocí si tak mohou dokázat, že i podzim života umí být krásný…

Tisk Tisk | E-mail E-mail