Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

O pohár Becario

Letošní ročník středoškolské soutěže „O pohár Becario“ se stal velmi úspěšným pro 5 studentů Středního odborného učiliště technického a Učiliště ve Varnsdorfu. V konkurenci více než 90 přihlášených týmů z celé republiky obsadili vynikající třetí místo. Lepší než naši studenti byli pouze týmy ze dvou pražských gymnázií.
O čem vlastně je uvedená soutěž? Jedná se o soutěž pořádanou občanským sdružením Becario na podporu technických předmětů na středních školách (hlavně fyziky) s odbornou garancí pracovníků matematicko-fyzikální fakulty ČVUT Praha. Letošní zadání znělo: „vymyslet, teoreticky zpracovat a fyzicky vyrobit jakékoliv zařízení, které by bylo schopno měřit rychlost tekoucí kapaliny“. Na samotnou realizaci nápadů studentských týmů (maximálně o 5 členech) byl pouze jeden měsíc, a tak týmy pracovaly po odpoledních i o víkendech. Nakonec se podařilo našim studentům přihlásit do soutěže dva výrobky dvou rozdílných principů (první výrobek měřil rychlost úměrně prodloužení výměnné pružiny, druhý pak využíval převod toku kapaliny na rovnoměrný pohyb vláčku s elektronicky měřitelným časem). Úspěšnější u odborné poroty byl nakonec „vláček“.
Slavnostní předání cen, kterého se zúčastnili vítězné studentské týmy, pořadatelé i místopředseda Senátu Mirek Topolánek, se uskutečnilo 9. 11. 2004 v Senátu České republiky. Myslím si, že celá soutěž i s jejím vyvrcholením, s prohlídkou Senátu, rautem i diskusí s vysokoškolskými profesory byla obrovskou zkušeností pro všechny zúčastněné. Na závěr chci tedy i touto formou poděkovat našim studentům za vynikající reprezentaci nejen naší školy, ale i města, respektive regionu.
Mgr. Pavel Kolár,
učitel SOU technické a U, Varnsdorf

Tisk Tisk | E-mail E-mail