Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Projekt „Příroda – klíč k vzájemnému porozumění“ je již v polovině

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko společně se základní školou v Krásné Lípě již druhým rokem úzce spolupracuje s Naturschutzzentrum Neukirch a základní školou v Neukirch.
Letos se podařilo společné aktivity a výměnné pobyty zahrnout do projektu „Příroda – klíč k vzájemnému porozumění“, který byl podpořen Česko-německým fondem budoucnosti a díky němuž se tak krásnolipské děti mohly 9. prosince již po několikáté vypravit do německého městečka Neukirch, kde v tomto předvánočním čase spolu s německými dětmi vyráběly dřevěné svícny. Dílna v suterénu německé základní školy, kde program probíhal, je perfektně vybavena a přeplněna zajímavými výrobky. Děti si vyzkoušely řezání překližky lupínkovou pilkou, broušení smirkovým papírem a lepení dřeva. Samozřejmě jim byl vždy k dispozici jeden ze dvou německých učitelů a také žáci zdejší školy. Předvánoční atmosféru navodil i společný zpěv vánočních písní. Na závěr Krásnolipští předali svým hostitelům vánoční přání, která pro ně vyrobili.
Toto setkání není poslední, na jaře příštího roku navštíví žáci z Neukirch krásnolipský Den Země a v červnu připravuje Naturschutzzentrum Neukirch dvoudenní akci věnovanou návratu vlka do volné přírody v Lužici, na kterou jsou již dnes pozvány i děti z Krásné Lípy. Ani příroda Českého Švýcarska nezůstává bez povšimnutí. Na začátku října podnikli žáci z Krásné Lípy a Neukirch společný výlet do Kyjovského údolí, které i přes mlhavé počasí naše hosty zaujalo.
Projekt by měl přispět nejen k zefektivnění výuky německého jazyka na základní škole v Krásné Lípě, ale i k vzájemnému porozumění, toleranci a přátelství mezi oběma národy, které je více než důležité právě v příhraničním regionu se společným kulturním dědictvím.

neukirch1

Němečtí učitelé pomáhali žákům při práci s lupínkovou pilkou.

Tisk Tisk | E-mail E-mail