Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zámecký pivovar v Rumburku

Podle posledních zkoumání odborníků z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem pocházejí některé budovy zámeckého pivovaru z počátku 16. století, tedy z doby před vybudováním kapucínského kláštera v Rumburku a rumburské Lorety. Tím se jednoznačně řadí na první místo nejstarších rumburských památek a jejich historická hodnota je nevyčíslitelná.
Podle historických pramenů byl pivovar vybudován dokonce ještě před tím, než bylo v jeho bezprostřední blízkosti postaveno panské sídlo – rumburský zámek.
Po roce 1945 se celý objekt pivovaru stal majetkem družstva Jednota, a to až do roku 2003, kdy byl vydražen varnsdorfskými podnikateli Václavem Markvartem a Robertem Šatníkem (současným krajským radním).
Ti jsou v současné době majiteli budov, nikoli však pozemků, na kterých budovy stojí. Jejich majitelem je stát a vlastníci pivovaru mají zájem pozemky odkoupit. Koncem minulého roku požádali Stavební úřad v Rumburku o schválení demoličního záměru stávajících budov. Ten však zatím nebyl vydán a město Rumburk s tímto záměrem vyjádřilo zásadní nesouhlas. Demolice střechy více jak pět set let staré budovy, bez řádně schváleného demoličního výměru, byla ze strany rumburských vnímána jako porušení zákona a nejen představitelé radnice a památkáři, ale i široká veřejnost ji nesli se značnou nelibostí. Zvláště je pobuřoval fakt, že varnsdorfští podnikatelé chtějí zdemolovat historicky nejstarší budovu v Rumburku a problém tak začal nabírat ještě jiný, nežádoucí směr, podporovaný dlouholetou řevnivostí mezi oběma městy.
I to byl jeden z důvodů, proč představitelé rumburské radnice začali opakovaně jednat s vlastníky pivovaru o jeho budoucnosti. Jejich snahou je uklidnit již tak citlivou situaci kolem plánované demolice pivovaru a zároveň najít vhodné řešení k zachování existence historických budov a jejich vhodnému využití.

pivovar01

Vlastníci objektu zahájili demolici střechy nejstarší části pivovaru.

Tisk Tisk | E-mail E-mail