Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jiříkovská pianovka již počítá své poslední dny

Na sedm desítek lidí z jiříkovské továrny Forster na výrobu klavírů, která je součástí společnosti Petrof, přijde počátkem května o práci. Vedení firmy Petrof ohlásilo záměr zrušit výrobu v tomto závodě a přesunout ji do mateřské firmy v Hradci Králové.
Centralizujeme výrobu do našeho hlavního závodu v Hradci Králové, kde máme všechna zařízení pro výrobu polotovarů i finálních výrobků,“ vysvětluje výrobní ředitel firmy Pavel Bárta. Důvodem pro toto rozhodnutí jsou podle Pavla Bárty především úsporná opatření. „Závod v Jiříkově je sice dobře výkonný, ale vzdálenost mezi oběma městy, kde máme závody, nás stojí nemalé peníze,“ dodává.
Rozhodnutí firmy Petrof však nebude mít vliv na objem její výroby. Výrobní ředitel Pavel Bárta tvrdí, že zároveň se zrušením výroby v Jiříkově dojde k jejímu navýšení v Hradci Králové. Již dnes má firma potvrzeny všechny zakázky na výrobu pian a pianin pro rok 2005 do USA, takže o práci ve firmě nouze nebude.
K 1. květnu tak z jiříkovské pianovky bude propuštěno více jak 70 lidí. Již začátkem roku byl se všemi zaměstnanci rozvázán pracovní poměr s tříměsíční výpovědní lhůtou. Přesto nemusí všichni skončit v čekárně úřadu práce. „Nabízíme všem těmto zaměstnancům možnost pracovního uplatnění v Hradci,“ vysvětluje Pavel Bárta, podle něhož v této souvislosti firma úzce spolupracuje s Úřadem práce v Rumburku. „Pro vážné zájemce můžeme zajistit i ubytování. Nakolik však bude tato nabídka využita, zatím nevím. Je to příliš krátká doba,“ dodává výrobní ředitel firmy Petrof.
V současné době je v Jiříkově skoro čtyřiadvacetiprocentní nezaměstnanost. Začátkem května toto číslo ještě stoupne.
„V současné době evidujeme v Jiříkově 445 nezaměstnaných. Přidá-li se k tomu všech 70 lidí z pianovky, lze předpokládat, že zde v květnu stoupne nezaměstnanost až na 27,8 %,“ vysvětluje vedoucí rumburské pobočky úřadu práce Jan Nykodým. Přesto však nevidí budoucnost příliš černě. „Toto číslo ale není konečné. Předpokládáme, že v té době řada lidí najde nové zaměstnání, rozjíždějí se veřejně prospěšné a sezónní práce. Navíc je nutné si uvědomit, že všichni zaměstnanci jiříkovské firmy Forster jsou vesměs velice manuálně zruční a pracovití lidé a ti by, podle mého, neměli mít se sháněním zaměstnání problém. My se jim v tom snažíme maximálně pomoci,“ dodává Jan Nykodým.
O tom svědčí i to, že pracovníci úřadu práce zprostředkovávají těmto zaměstnancům v pravidelných termínech nabídku volných pracovních míst v re-gionu a navíc zorganizovali v továrně několik setkání se zaměstanci, která jim měla pomoci řešit problém s nejistou budoucností. „Drtivá většina z těchto lidí se ještě nikdy s nezaměstnaností nesetkala a to je dost stresuje. Proto s nimi hovoříme o tom, jaké jsou jejich možnosti, vyhlídky a práva. Naše pomoc není jen v tom, sehnat jim práci, ale pomoci jim i v době, kdy ji zrovna nemají,“ vysvětluje Jan Nykodým.

Tisk Tisk | E-mail E-mail