Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Skaut a dnešní svět

Touto otázkou se zabývala skautská veřejnost v posledním půl roce velmi podrobně. Výsledkem toho je přijatá Charta českého skautingu na počátku 21. stolení na valném sněmu Junáka- svazu skautů a skautek ČR, který proběhl v Třebíči 18. 2. – 20. 2. 2005.

Jaký chce být současný skauting a má dnešnímu světu co nabídnout?

  • Chceme, aby Junák byl organizací s pevnými hodnotovými základy na straně jedné a s moderními, přitažlivými formami a prostředky na straně druhé.
  • Chceme, aby rodiče vnímali Junáka jako kompetentní organizaci s jasným výchovným posláním, která jim nabízí pomoc při výchově jejich dětí a zábavným způsobem připravuje mladé lidi na smysluplné prosazení ve společnosti.
  • Chceme, aby děti viděly skauting jako místo, kde budou přijaty skupinou svých vrstevníků, kde najdou opravdové kamarády, a skauting se pro ně stal přitažlivým dobrodružstvím se špetkou tajemství a výlučnosti, do něhož se budou chtít zapojit i ho samy aktivně utvářet.

Je to opravdu tak? Skauti říkají, že ano. Jen to chce odvahu a snahu něco dělat pro druhé, něčemu novému se učit, snažit se vytvářet nějaké hodnoty sám, ne je jen přijímat, a být čestný. Víme, že v současné dosti pohodlné společnosti se tyto vlastnosti nepodporují a jsou i předmětem výsměchu. Ale právě tato snaha je to, co skaut odlišuje od ostatních.
A víte co, pojďte si to zkusit s námi skauty. Najdete nás na www.skaut.cz, www.premyslaorace.cz a v Rumburku ve skautské klubovně u mateřské školky naproti gymnáziu (pondělí – schůzka děvčat od 15.30 hod., úterý a pátek – schůzka chlapců od 15.00 hod.).

Ing. Jiřina Bejrová
vedoucí skautského střediska Lužan Varnsdorf,
místopředseda junáckého Ústeckého kraje Přemysla Oráče

Tisk Tisk | E-mail E-mail